SON DAKİKA

ÇOCUKLARDA UYARAN EKSİKLİĞİ

20 Aralık, 2020 13:35 Güncelleme: 20 Aralık, 2020 13:35 ÇOCUKLARDA UYARAN EKSİKLİĞİ

Çocuk Gelişimi Uzmanı

Sevim TAN yazıyor


Son zamanlarda karşımıza çıkan rahatsızlıklardan biri uyaran (sosyal,yaşantı ) eksikliğidir.

Özellikle  atipik otizm  gibi tanılarla da karıştırıldığını görmekteyiz. Çocuğunuzun evde uzun süre yaptığı etkinlik televizyon izleme, tablet ve telefonla vakit geçirmedir. Anne  ve baba olarak bunlara izin veriyoruz.Gelin görün ki bu durum çocuğunuzda uyaran eksikliği gibi ismini bilmediğiniz bir rahatsızlığa neden oluyor.

Uyaran nedir?

Uyaran genel olarak maruz  kalınan her şeydir. Çocuklar  için çevreden gelen her türlü davranış,işitsel,görsel ve duygusal tepkilerin tümüdür.

Uyaran Eksikliğini nasıl anlarız?

  • Çocuk telefon  veya tableti hiç bırakmadan videolar izliyorsa,
  • Çocuk çok fazla televizyon izlemek istiyorsa,
  • İsmi ile seslendiğinizde bakmıyor ya da çok geç cevap veriyorsa,
  • Sadece istediği zaman göz kontağı kuruyorsa,
  • Yaşına göre konuşması yaşıtlarından çok fazla gerilik gösteriyorsa,
  • İstediği nesneleri parmakla gösteriyorsa,
  • Akranlarıyla aynı ortama girdiğinde uyum problemi yaşıyorsa ,
  • Genel gelişiminde akranları arasında fark varsa  uyaran eksikliğinden söz edebiliriz.

Peki çocuklarımız bu davranışlar da bulunuyorsa ne yapmalıyız?

0-4 yaş arası dönemde beyin gelişimi çok hızlıdır.Bu dönemde çocuklara sağlanan uyaranlar onların beyin gelişimi için çok önemlidir.Çocuk ile sıcak bir ilişki kurmak,kucakta göz teması kurarak şarkılar söylemek ,karşılıklı sohbet etmek,oyun oynamak ve oyun oynarken nesnelerin ya da oyuncakların renklerini, isimlerini,özelliklerini söylemek, renkli ve bol resimli  kitapları incelemek,çocuğun  nesneleri parmakla göstermesi yerine o nesnenin ne olduğunun çocuğa anlatılması ve çocuğun nesnenin ismini söylemesi oldukça önemlidir.Aynı zamanda sürekli ismiyle hitap etmek  de onlara uyaran sağlamanın  bir başka yoludur.

0-4 yaş arası dönemde çocukları kendi haline bırakmak (oyun oynamamak,etkinlik yapmamak,şarkı dinletmemek,onları dinlememek vb.)ya da ekran karşısında bırakmak (telefon,tablet,bilgisayar,televizyon vb.) çocuğa iyi bir uyaran sağlamıyor ve bu durum  çocukların gelişimine  özellikle de zihinsel gelişimine zarar veriyor.

Eğer çocuğunuz 2-4 yaş arasındaysa ve hala konuşmaya başlamadıysa,göz teması kurmuyorsa,yaşından beklenen  becerilere sahip değilse  hiç vakit kaybetmeden bir çocuk psikiyatri ile görüşmenizi öneririm.


Yorum Ekle