SON DAKİKA

Bütün dünyanın gözü Nahçivan'da

Bütün dünyanın gözü Nahçivan'da 06 Mayıs, 2019 02:58 Güncelleme: 06 Mayıs, 2019 02:58 Bütün dünyanın gözü Nahçivan'da

Nahçivan'da Azerbaycan'ın ulu önderi Haydar Aliyev'in doğumunun 96. yıldönümü vesilesiyle “Nahçivan-2019” Uluslararası Satranç Festivalinin açılış töreni olmuştur. Törene Nahçivan Özerk Cumhuriyeti Ali Meclis Başkanı Vasif Talıbov, Azerbaycan Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanı Azad Rahimov, Azerbaycan Satranç Federasyonu Başkanı Elman Rüstemov, Türkiye Cumhuriyeti Satranç Federasyonu Başkanı-Uluslararası Satranç Federasyonu Başkan-yardımcısı Gülkız Tülay katılmıştır.


Nahçivan Özerk Cumhuriyeti Ali Meclis Başkanı Vasif TalıbovAzerbaycan halkının milli lideri Haydar Aliyevin doğumunun 96. yıldönümü çerçevesinde “Nahçivan-2019” Uluslararası Satranç Festivali'ndeki açılış konuşmasında satranç ustalarını ve misafirleri selamlayarakbelirtmiştir: “Azerbaycan'da satranç tarihi bir spordur. Milli liderimiz Haydar Aliyev'in ülkemizi yönettiği dönemde satranç çok daha geliştirilmiş ve bu spor dalı yeni neslin entellektüel kapasitelerinin gelişiminde önemi bir yere sahip olmuştur.”


Ali Meclis Başkanı belirtmiştir: “Bugün Azerbaycan, satrancın devlet tarafından desteklendiği ülkelerden biridir. Cumhurbaşkanı sayın İlham Aliyev'in desteği sayesinde satranç Azerbaycan ve Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'nde sistematik ve tutarlı bir şekilde geliştiriliyor. Nahçıvan şehrinde modern satranç merkezi, Özerk Cumhuriyet ilçelerinde çocuk-gençler satranç okulları inşa edilmiş ve faaliyete geçmiş, ayrıca satranç ders olarak genel eğitim okullarında öğretilmektedir. Her yıl Özerk Cumhuriyette büyük lider Haydar Aliyev'in doğum yıldönümüne ithafen uluslararası satranç festivalinin düzenlenmesi ise Nahçıvanı uluslararası satranç merkezlerlerinden biri haline getirmiştir. Artık Özerk Cumhuriyette reytingi yüksek satranç ustaları yetişmektedir. Şu anda Nahçıvan'da bir grossmester, iki uluslararası satranç ustası, üç FIDE ustası, uluslararası bir hakem ve bir FIDE hakemi faaliyet göstermektedir. Yaklaşık 4000 civarında genç satrançla uğraşmaktadır. Genç satranç oyuncularından üçünün ismi Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti genç yeteneklerinin “Altın kitabı”na yazılmış, onlar Ali Meclis Başkanının aylık özel bursuna layık görülmüşler.”


Her yıl olduğu gibi, bu sene de “Nahçıvan-2019” Uluslararası Satranç Festivalinin katılımcılarının fazla olmasıyla  öne çıktığını söyleyen Ali Meclis Başkanı yarışların gerçek bir spor ortamında yapılacağını ve satranç oyuncularının ülkelerini en yüksek şekilde temsil edeceklerini belirterek “Nahçıvan-2019” Uluslararası Satranç Festivalini açık ilan etmiş, tüm sporculara başarı dileklerini iletmiştir.


Azerbaycan Gençlik ve Spor Bakanı Azad Rahimov, ülkemizde beden eğitimi ve spor gelişimi, sporun teknik temelinin güçlendirilmesi ve bu alanda kazanılan başarıların büyük lider Haydar Aliyev'in adı ile bağlantılı olduğunu, Milli liderin başkanlık döneminde satrancın diğer sporlar gibi geliştiğini, bugün ulu önderin politik yönünün değerli halefi olan Cumhurbaşkanı sayın İlham Aliyev'in satranç da dahil olmak üzere tüm spor dallarının gelişimine özel önem verdiğini söylemiştir. Azerbaycan'ın dünyadaki satranç gelişimine dair  Devlet Programını kabul eden ilk ülke olduğunu belirten Bakan bunun satrancın gelişimi için devlet desteğinin açık bir örneği olduğunu,gençlerin zihinsel gelişimi için önemli bir araç olan satrancın ülkemizde favori bir spor haline geldiyini ve Azerbaycan'da yüksek seviyeli uluslararası turnuvalar, aynı zamanda Nahçıvan'da ulu önderin doğum gününe adanmış uluslararası satranç festivalinin düzenlendiğinden bahs etmiştir.


Azerbaycan Cumhuriyeti Satranç Federasyonu Başkanı Elman Rüstemov konuşmasında büyük lider Haydar Aliyev'in ülkemizi yönettiği her iki döneminde de satrancın geliştirilmesine devlet düzeyinde destek verildiğini söylemiş, dahi liderin politikasının ülke Cumhurbaşkanı sayın İlham Aliyev tarafından başarıyla sürdürülmesinin Azerbaycanda diğer alanlarla birlikte satrancın sürekli gelişimine, eğitimine ve kitlesel hal almasına sebep olduğunu belirtmiştir. Satranç Federasyonu Başkanı konuşmasının devamında erkek ve kadın milli takımlarımızın uluslararası satranç yarışlarında başarılar elde ettiğini, aynı zamanda Azerbaycanda 2015 yılında Dünya Satranç Kupasının, 2016 yılında ise Dünya Satranç Olimpiyatı'nın Bakü'de düzenlenmesinin ve ayrıca her yıl geleneksel olarak Nahçıvan'da milli lider Haydar Aliyev'in anısına adanmış uluslararası satranç festivalinin gerçekleşmesinin günümüzde Azerbaycan'ın dünyada satranç ülkesi gibi tanınmasını pekiştirdiğini, Nahçıvan'da bugün oluşturulan satranç altyapısının, satrancın gelişimi ve eğitimi alanında yapılan çalışmalara örnek niteliğinde olduğunu ifade etmiştir. Elman Rüstemov, Özerk Cumhuriyetteki satranca kapsamlı desteğinden ötürü Ali Meclis Başkanı'na teşekkür etmiştir.


Türkiye Cumhuriyeti Satranç Federasyonu Başkanı, aynı zamanda Uluslararası Satranç Federasyonu başkan yardımcısı Gülkız Tülay Nahçıvan'da olmaktan ve Satranç Festivali organizasyonundan memnun olduğunu söylemiş ve belirtmiştir: “Azerbaycan halkının milli lideri, Türk dünyasının büyük oğlu Haydar Aliyev'in doğumunun 96. yıldönümü vesilesiyle ülkesinde düzenlenen uluslararası satranç festivali çok önemlidir. Ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin başarılı gelişimi, birçok alanla birlikte sporu da kapsamaktadır. Özellikle, satrançtaki işbirliği bir memnuniyet kaynağıdır. Satranç Türkiye'de gelişiyor. Bu kapsamda Azerbaycanlı satranç oyuncuları, satranç öğretmenleri ve ustalarının çok büyük emeği vardır. Nahçıvan'daki satranç okulları örnek olarak kabul edilir. Bunun için, Nahçıvan'da satrancın gelişimine dair yapılan çalışmalar uluslararası alanda tanıtılmalı ve tebliği yapılmalıdır.”


Uluslararası hakim, satranç festivalinin baş hakemi Faik Hasanov belirtmiştir: “Nahçıvan'da satranç festivali üst düzeyde organize olunmuş, 9 yıldır gerçekleşen festival Uluslararası Satranç Federasyonunun takviminde en iyi festival olarak yerini almış ve her yıl festivale dünya ve Avrupa şampiyonları, uluslararası dereceli ve yetenekli genç satranç oyuncuları katılmaktadır. Bu, uluslararası satranç topluluğunun festivale değer vermesinin bir göstergesidir. Milli lider Haydar Aliyev'in doğumunun 96. yıl dönümüvesilesiyle gerçekleşen“Nahçıvan-2019” Uluslararası Satranç Festivalinin üst düzeyde organize edilmesi turnuvaların daha başarılı geçmesine güven veriyor.


Belirtildiği üzere Nahçıvan- 2019 Uluslararası Satranç Festivaline 14 ülkeden 356 satranç oyuncusu katılmaktadır. Festivale katılan satranç oyuncuları arasında 20 uluslararası grossmester, 15 uluslararası usta ve 15 FİDE ustası vardır.


Daha sonra satranç festivalinin kura çekimi yapılmıştır. Sonda belirtelim ki, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Satranç Federasyonu Başkanı Seymur Talıbov Azerbaycan Cumhuriyeti Satranç Federasyonu Başkan yardımcısı görevine atanmıştır.

Haber:Ayhan Arslan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Ekle