SON DAKİKA

BUGÜN 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI

30 Ağustos, 2023 08:21 Güncelleme: 30 Ağustos, 2023 08:21 BUGÜN 30 AĞUSTOS  ZAFER BAYRAMI

Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde 30 Ağustos 1922'de gerçekleştirilen Büyük Taarruz zaferinin 101’nci yıldönümü. 

26 Ağustos'ta başlayıp 30 Ağustos'ta zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi, dünyanın gördüğü büyük kahramanlık destanlarından biri olarak tarihe geçti. 1919 yılında Birinci Dünya Savaşı sonrası İtilaf Devletleri, Mondros Ateşkes Antlaşması hükümlerine dayanarak Anadolu'yu işgale başladı. Batı cephesinde Yunanistan ordusu Ankara Polatlı’ya kadar ilerlerken 26 Ağustos 1922'de Başkomutan Mustafa Kemal, Büyük Taarruz'u başlatan harekat emrini verdi. Emperyalist güçlere karşı verilen savaş zorlu mücadeleler ve onca eksiğe rağmen zaferle sonuçlandı. 

Tarihe 30 Ağustos Zafer Bayramı olarak geçen bu gün, ülke genelinde ulusal bayram olarak kutlanmaya devam ediyor. Bu yıl da ülkenin pek çok noktasında olduğu gibi Doğubayazıt'ta da kutlama ve anma törenleri gerçekleşti.

Bu vesileyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını minnetle yâd ediyoruz, vatanımız uğruna canını feda etmiş tüm şehitlerimizi ve hayatta olmayan gazilerimizi rahmetle anıyoruz; hayattaki gazilerimize esenlikler diliyoruz ; 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutluyoruz...

Doğubayazıt Halkın sesi Gazetesi Yönetimi


Yorum Ekle