SON DAKİKA

Bugün, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan, 2023 06:47 Güncelleme: 23 Nisan, 2023 06:47 Bugün, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Büyük Millet Meclisinin açılışı ile birlikte o günü Türk çocuklarına armağan etmiştir. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 23 Nisan 1921'de Milli Bayram olarak kutlanmaya başlamıştır.

23 Nisan'ın Milli Bayram Addine Dair Kanun, Birinci Büyük Millet Meclisi'nin açılışından tam bir yıl sonra, 23 Nisan 1921 yılında kabul edilerek; kanun 2 Mayıs 1921ise Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

İki maddeden oluşan kanunun birinci maddesinde, "Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin ilk yevmi küşadı olan 23 Nisan günü milli bayramdır.", 2. maddesinde ise "Tarihi kabulünden muteber olan işbu kanunun icrasına Büyük Millet Meclisi memurdur." ifadesi yer almaktadır.

1979 yılında ilk defa 6 ülkenin katılmasıyla uluslararası boyuta taşınılan bu milli bayramda, dünyanın bir çok ülkesinden çocuklar Türkiye'ye gelmeye başlamıştır ve artık bu bayram dünyanın dört bir yanında coşkuyla kutlanan bir Çocuk Bayramı olarak gelenekselleşmiştir. Atatürk'ün çocuklara armağan ettiği bu bayram her yıl 23 Nisan'da kutlanmaya devam etmektedir.

Türkiye, dünyada çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke olarak tarihe geçerken; Türk milletinin gönlünde, onun bağımsızlığının sarsılmaz ifadesi olarak en önemli yeri alan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, her yıl yurt içinde ve yurtdışındaki temsilciliklerde, bütün kurumlarda ve okullarda çeşitli etkinliklerle kutlanarak milli birliğin kenetlenmiş ruhunu temsil etmektedir.

Her yıl çeşitli yerlerde, okullarda ve birçok kurumda etkinliklerle kutlanan ve çocuklara özel organizasyonların düzenlendiği bu bayram, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün bir mirası olarak kabul edilmektedir.

Bugün Cumhuriyetimizin en temel kurumlarından, milli egemenliğimizin ve milli iradenin temsilcisi Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının 103. yıl dönümü ile Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ün aydınlık yarınlarımızın ve geleceğimizin güvencesi sevgili çocuklarımıza armağan ettiği Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı milletçe büyük bir sevinç, coşku ve heyecan içerisinde kutlamanın gururunu yaşıyoruz.

ATATÜRK, büyük mücadeleler ve zorluklarla kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni en değerli varlığımız ve geleceğimizin güvencesi sevgili çocuklarımıza emanet etmiş, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açıldığı günü de sevgili çocuklarımıza gençlerimize armağan ederek onlara olan sonsuz güvenini, verdiği değeri ve sevgisini göstermiştir.

Bu duygularla sevgi dolu yürekleri ve pırıl pırıl yüzleriyle bu güne anlam katan çocuklarımızın ve aziz milletimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını tebrik ediyoruz... 

Yorum Ekle