SON DAKİKA

BİSİKLETE TALEP ARTTI

25 Temmuz, 2023 09:06 Güncelleme: 25 Temmuz, 2023 09:06 BİSİKLETE TALEP ARTTI

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte bisiklet sezonu açılırken, işleri yoğunlaşan esnaflar alışveriş yapacak vatandaşların kadro tipine, jant sayısına ve tekerlek grubuna dikkat etmesi konusunda uyarı yaptı.

Okulların yaz tatiline girmesi ile hava sıcaklıklarının artması sonrasında bisiklete ilgi çoğaldı. Bazı vatandaşlar bodrumlarından çıkardıkları bisikletlerine bakım yaptırırken, bazı vatandaşlar ise yeni bisiklet arayışına girdi. Özellikle güzel havalarda hem ulaşım hem de spor amacıyla sıkça tercih edildiği bilinen araçlardan birisi olan bisikletler, lastik tipi, jant sayısı, kadro boyu ve kadro tipiyle farklı kullanım amaçlarına göre türlere ayrılıyor. Alışveriş yapacak vatandaşların kullanım şartlarına göre bu kriterlere dikkat etmesi gerektiğini aktaran bisikletçi esnafı, genel olarak dağ bisikletlerinin en dayanıklı grup olduğunu belirtti. Şehir ile yol bisikletlerinin hız açısından daha iyi olmasına rağmen tekerleklerinin inceliği sebebiyle tramvay yolu gibi bazı yerlere sıkışabildiğine vurgu yaptılar.

“Kadro tipinde çelik ağır olur ancak alüminyum daha hafiftir”

Dağ bisikletlerinin genel olarak en dayanıklı ve en çok satılan tür olduğunu aktaran esnaflar, “Kadro tipinde çelik biraz ağır olur ancak alüminyum daha hafiftir. Dağ bisikletleri genellikle arazide kullanıldığı için teker patlaması gibi durumlarda alüminyum kadro, bisikletin bir yerden bir yere taşınmasını daha da kolaylaştırır. Bunun için alüminyum kadro önemlidir. Öte yandan lastik de çok önemli bir detaydır. Onun için ben kalın tekerlekli bisikletler alınmasını tavsiye ediyorum. Yol ve şehir bisikleti dediğimiz zaman insanların aklına ince teker geliyor, çünkü onlar daha hızlı gidiyor. O açıdan tabii ki kullanımı rahat oluyor ancak kalın tekerlekli dağ ve arazi bisikletlerinin tekerlekleri hem kolay kolay patlamaz hem de bir yerlere sıkışmaz. Dolayısıyla kalın tekerleklilerin en uygun lastik grubu olduğunu söyleyebiliriz” şeklinde konuştu. 

Yorum Ekle