SON DAKİKA

Baharın Müjdecileri Güney Kuşları, Ağrı Dağı'nın eteklerinde

. 16 Mart, 2024 06:59 Güncelleme: 16 Mart, 2024 07:03 Baharın Müjdecileri Güney Kuşları, Ağrı Dağı'nın eteklerinde

Baharın gelmesiyle birlikte Ağrı Dağı'nın eteklerindeki Erhacı Sulak Alanı, güneyden gelen kuş türlerine ev sahipliği yapmaya başladı. 

Erhacı, ısıların yükselmesiyle birlikte, göçmen kuşların uğrak noktası haline geldi.

Iğdır bölgesinde yer alan Erhacı Sulak Alanı, doğal güzellikleri ve insan kalabalığından uzak yapısıyla, göçmen kuşlar için ideal bir habitat sunuyor. Bölge, özellikle Kazakistan ve Rusya'dan Afrika'ya göç eden kuşların dönüş rotasında önemli bir nokta olarak dikkat çekiyor.

Yapılan araştırmalar, bu sulak alanda şimdiye kadar 103 farklı kuş türünün tespit edildiğini gösteriyor. Bu türler arasında nesli tehlike altında olanlar da bulunmakta. Bu yıl yapılan gözlemler, "tehdide açık" olarak sınıflandırılan kız kuşunun (Vanellus Vanellus) bölgede sıkça görüldüğünü ortaya koydu.

Kuş bilimci Mete Türkoğlu, Iğdır'ın kuş göçleri açısından önemli bir merkez olduğunu vurgulayarak, kuşların bölgeyi tercih etme sebeplerinin iklimsel ve coğrafi yapıdan kaynaklandığını belirtti. Türkoğlu, "Özellikle göç döneminde beslenmek ve üremek için gelen kuşlar göç rotası olmasından dolayı burayı tercih ediyorlar" dedi.

Erhacı Sulak Alanı'nın yaban hayatı için zengin bir alan olduğunu belirten Türkoğlu, kız kuşlarının bu alanda beslendiğini ve sıkça görülebildiğini ekledi. Ayrıca, sulak alanların korunmasının önemi üzerinde durdu ve Iğdır'ın step iklimi ve bitki örtüsüne sahip ormansız bir konumda olduğunu, bu nedenle sulak alanların özellikle korunması gerektiğini ifade etti.

Bu doğal olay, hem doğaseverler hem de bilim insanları için büyük bir heyecan kaynağı oluşturuyor ve bölgenin doğal güzelliklerinin korunmasının önemini bir kez daha gözler önüne seriyor.


Yorum Ekle
Etiketler