SON DAKİKA

Anne akademisi ile dezavantajlı bölgelerdeki kadınlara destek

. 21 Mart, 2024 07:24 Güncelleme: 21 Mart, 2024 07:24 Anne akademisi ile dezavantajlı bölgelerdeki kadınlara destek

Ağrı’da hayata geçirilen "Anne Akademisi" projesi, anne ve velilere yönelik eğitim fırsatları sunarak dikkatleri üzerine çekiyor. Ağrı Valiliği himayesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonunda yürütülen "Anne Akademisi" projesi, özellikle dezavantajlı bölgelerdeki kadınlara destek olmayı hedefliyor.

Vali Mustafa Koç ve eşi Neslihan Gül Koç’un aktif katılımıyla gerçekleşen projede, kadınların ihtiyaç ve isteklerine uygun eğitimler düzenleniyor. Proje ile okuma-yazma, hijyen, sağlık, dini bilgiler, tarım, bahçecilik, el sanatları, kadın hakları, teknoloji, girişimcilik, finansal okuryazarlık, stres yönetimi, psikolojik destek, iletişim becerileri gibi birçok alanda kurslar planlanıyor. Yavuz Selim İlkokulu’nda başlatılan pilot uygulama ile 70 öğrenci annesi, okuma-yazma ve Kuran-ı Kerim kurslarına yoğun ilgi gösterdi.

Proje kapsamında ayrıca, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) girecek öğrencilerin annelerine yönelik bilgilendirme toplantıları da yapıldı. İsmet Ömeroğlu İlkokulu’nda yapılan toplantıda ise 280 öğrenci annesi eğitim ihtiyaçlarını anlattı. Proje kapsamında şu ana kadar 445 öğrenci annesiyle görüşülerek, 59’una çeşitli eğitimler verildi.

"Annelerimiz, ailemizin temel taşı, çocuklarımızın ilk öğretmenleridir"

Vali Mustafa Koç, gençler ve kadınlara yönelik bu tür faaliyetlerin devam edeceğinin altını çizdi.

Koç, "Annelerimiz, ailemizin temel taşı, çocuklarımızın ilk öğretmenleridir. Bir ailenin ne kadar mutlu ve huzurlu olduğu, annelerin ne kadar mutlu ve huzurlu olduğuyla doğrudan ilişkilidir. Aynı zamanda, annelerimiz, çocuklarımızın hayatta başarılı olması için en önemli destekçileridir."ifadelerini kullandı.

Neslihan Gül Koç ise; "Anne Akademisi, ilimizdeki tüm kadınlara, özellikle dezavantajlı bölgelerdeki annelere, kendi istekleri ve ihtiyaçlarına uygun olarak çeşitli alanlarda eğitim alma fırsatı sunmayı amaçlayan bir projedir. Biliyorum ki, anne olmak dünyanın en zor ama aynı zamanda en güzel görevlerinden biridir." diye konuştu.

"Bir anne olarak, her zaman çocuklarımız için en iyisini isteriz"

Annelerin güçlenmesinin, çocuklarının daha iyi bir geleceğe sahip olacağını belirten Neslihan Gül Koç, "Onların sağlıklı, mutlu ve başarılı bireyler olarak büyümelerini arzuluyoruz. Bu arzuyu gerçekleştirmek içinde elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız. Anne Akademisi projesi, tam da bu noktada devreye giriyor. Bu proje ile sizlere, annelik rolünüzü en iyi şekilde yapmak için gerekli olan bilgi ve becerileri kazandırmayı amaçlıyoruz. Eğitimlerimiz, alanında uzman eğitmenler tarafından, çeşitli yöntemlerle ve farklı ortamlarda verilecektir. Anne Akademisi projesine katılarak, sadece kendi bilgi ve becerilerinizi geliştirmekle kalmayacaksınız, aynı zamanda diğer annelerle de bir araya gelerek, deneyimlerinizi paylaşma ve dayanışma içinde olma fırsatı da bulacaksınız. Anne Akademisi projesinin, ilimizdeki tüm kadınlara, özellikle dezavantajlı bölgelerdeki anne ve velilere, önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum. Bu proje ile annelerimizin güçlenmesini, çocuklarımızın daha iyi bir geleceğe sahip olmasını ve Ağrı’mızın daha da gelişmesini hedefliyoruz. Anne Akademisi projesine sizleri de katılmaya davet ediyorum. Haydi, birlikte daha güçlü bir annelik, daha mutlu bir çocukluk ve daha güzel bir Ağrı için çalışalım." dedi.

"Anne Akademisi" projesi, Ağrı’da kadınların eğitimine katkı sağlayarak toplumsal gelişime önemli bir adım atıyor.

Yorum Ekle
Etiketler