SON DAKİKA

AİÇÜ'de Görme Yetersizliği Olan Öğrenciler İçin Sesli Kütüphane Oluşturuldu

13 Ocak, 2023 07:12 Güncelleme: 13 Ocak, 2023 07:12 AİÇÜ'de Görme Yetersizliği Olan Öğrenciler İçin Sesli Kütüphane Oluşturuldu

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi bünyesinde görme yetersizliği olan öğrencilerin bilgiye erişimlerini kolaylaştırmak amacıyla Sesli Kütüphane oluşturuldu. 

Ağrı İbrahim Çeçen üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik KARABULUT, basılı eserlerden elektronik ortamda işitsel olarak yararlanma imkânı sunan Sesli Kütüphane ile görme yetersizliği bulunan öğrencilerin bilgiye daha kolay ulaşabileceklerini belirtti.

Recep Tayyip ERDOĞAN Kültür ve Kongre Merkezi’ndeki Merkezi Kütüphane’de yer alan Sesli Kütüphanenin açılışına, Rektör Prof. Dr. Abdulhalik KARABULUT, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mucip GENİŞEL, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Programda konuşan Prof. Dr. KARABULUT, “Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası kapsamında görme yetersizliği bulunan öğrencilerimize yönelik toplumda farkındalık oluşturmak ve öğrencilerimize daha iyi şartlarda hizmet sunabilmek için Üniversitemizde Sesli Kütüphanenin açılışını gerçekleştirdik. 

Bilimin Sevgiyle Bütünleştiği Üniversite’mizde öğrencilerimizin hayatlarını kolaylaştırmak ve kitap okuma ihtiyaçlarını karşılayabilmek için sesli kütüphaneyi görme yetersizliği olan öğrencilerimizin hizmetine sunuyoruz. 

Bu kapsamda öğrencilerimiz, çeşitli kategorilerde yayımlanan basılı eserlerden Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı koordinesinde elektronik ortamda işitsel olarak yararlanabilecek” diye konuştu. 

Üniversite olarak özel durumu olan öğrencilere yönelik Engelsiz Yaşam Merkezi gibi birçok hizmeti gerçekleştirdiklerini belirten Prof. Dr. KARABULUT, “Engelli dostu bir üniversite olarak engelli öğrencilerimize, sosyal, kültürel, bilimsel, sportif ve akademik faaliyetlerden faydalanmaları için imkânlarımız çerçevesinde en iyi hizmeti sunmaya çalışıyoruz. 

Engelsiz Üniversite alanında 19 birim bünyesinde alınan 22 ödül de bu konudaki hassasiyetimizi ortaya koymaktadır” dedi.

Yorum Ekle