SON DAKİKA

AİÇÜ’de Ağrı Dağı’nda Rehberlik Yapacaklar İçin Temel Dağcılık Eğitimi Veriliyor

31 Mart, 2021 04:53 Güncelleme: 31 Mart, 2021 04:53 AİÇÜ’de Ağrı Dağı’nda Rehberlik Yapacaklar İçin Temel Dağcılık Eğitimi Veriliyor

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’nde (AİÇÜ) gerçekleştirilen “Temel Dağcılık Eğitim Kampı ve Zirve Tırmanışı” kursu başladı. 

Kursiyerler, Türkiye’nin ve Avrupa’nın en yüksek zirvesi olan Büyük Ağrı Dağı’nda (5137 metre) rehberlik yapmak için ilk aşama olan temel dağcılık eğitimini yoğun bir tempoda sürdürüyor.

AİÇÜ tarafından verilen ve Serhat Kalkınma Ajansı’nın desteklediği “Temel Dağcılık Eğitim Kampı ve Zirve Tırmanışı” eğitimi üç aşamalı olarak gerçekleştiriliyor. 

Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanı M. Fatih Karaoğlan’ın koordinasyonunda Sağlık İl Müdürlüğü personellerince verilen ilk yardım eğitimi sonrası Türkiye Dağcılık Federasyonu’na bağlı Dağcılık Teknik Direktörü Mehmet Çağlayan ile Dağcılık Antrenörleri Şahap Eryılmaz ve Mehmet Hakkı Oğur tarafından verilen yaz ve kış temel dağcılık eğitiminde dağcılık, rehberlik, yürüyüş liderliği ve zirve tırmanışlarında dikkat edilmesi gerekenler anlatılıyor. 

16 günü kapsayan eğitimleri başarıyla tamamlayacak sporculara, Türkiye Dağcılık Federasyonu tarafından onaylı Temel Dağcılık Lisansı verilecek. 

AİÇÜ Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut, proje kapsamında verilen eğitimler sonrası yeniden tırmanışa ve doğa turizmine açılan 5137 metre yüksekliği ile Türkiye’nin ve Avrupa’nın en yüksek noktası olan Büyük Ağrı Dağı’nın yanı sıra Tendürek, Süphan ve Kösedağ gibi doğa turizminin gözdesi dağların yer aldığı kentte ihtiyaç duyulan profesyonel dağcıların yetişmesi noktasında temel oluşturmayı hedeflediklerini söyledi. 

Prof. Dr. Karabulut, “Sekiz aşamalı Dağ Mihmandarlığı eğitiminin ilk adımını oluşturan temel dağcılık eğitimi kursu ile sporcularımıza profesyonel bir eğitim verilmektedir. 

Eğitimi başarı ile tamamlayan sporcularımız alacakları yetki belgesi ile kamp, yürüyüş ve tırmanış gibi faaliyetleri rahatlıkla gerçekleştirebilecek.

Üniversitemizin eğitim-öğretim faaliyetlerinin yanı sıra toplumla bütünleşme anlayışı kapsamında farklı paydaşlarla işbirliği yapma potansiyelinin artmasına katkı sunan proje ile doğa turizmi için yetişmiş insan gücünü şehrimize kazandırmış olacağız” diye konuştu.

Yorum Ekle