SON DAKİKA

AĞRI TİCARET VE SANAYİ ODASI YÖNETİMİ TOBB SEMİNERİNE KATILDI

AĞRI TİCARET VE SANAYİ ODASI YÖNETİMİ TOBB SEMİNERİNE KATILDI 11 Şubat, 2019 06:21 Güncelleme: 11 Şubat, 2019 06:21 AĞRI TİCARET VE SANAYİ ODASI YÖNETİMİ TOBB SEMİNERİNE KATILDI

Ağrı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Saim Alpaslan,Meclis Başkanı Vasip Yılmaz , Ağrı Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyeleri, Meclis Üyeleri Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, ile bir araya geldi.


TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, üyelerden gelen talepleri, icra makamlarına aktardıklarını belirterek hayata geçirilen uygulamalar konusunda bilgi verdi.


Hisarcıklıoğlu, “Sizler bölgenizin kanaat önderisiniz. Bölgelerindeki iş insanlarını, getirilen imkân ve teşviklerden yararlanabilmeleri için uyarın. Onları bilgilendirin” çağrısında bulundu.


Meclis Üyeleri Bilgilendirme Seminerlerini yapmaya 2013 yılında yapılan oda/borsa seçimlerinden sonra karar verdiklerini belirten Hisarcıklıoğlu, o dönemde yapılan seminerler sonucunda 5 üzerinden 4,8 memnuniyet ile geri dönüşler olduğunu söyledi.


Türk iş dünyası olarak zor bir dönemden geçtiklerini anlatan Hisarcıklıoğlu, TOBB olarak sahaya indiklerini, 365 oda/borsa başkanı ile bölge bölge biraraya geldiklerini belirtti. Hisarcıklıoğlu, bu toplantılarda Oda ve borsalardan gelen talep ve sıkıntıları başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm bakanlara tek tek ilettiğini aktardı. Bankalarla ilgili sıkıntıları çözmek amacıyla da Türkiye Bankalar Birliği ile bir araya geldiklerini ve 13 ilde istişare toplantıları yaptıklarını söyleyen Hisarcıklıoğlu, bankacıların reel sektörün sorunlarını ilk defa sahaya inerek, birinci ağızdan dinlediğine işaret etti.


-Yapılan icraatlar

Oda ve borsalardan gelen talepler karşısında yapılan icraatlar konusunda meclis üyelerini bilgilendiren Hisarcıklıoğlu; kısa çalışma ödeneği, SGK prim borçlarının vadelendirilmesi, işverene asgari ücret desteği, tasfiye ve devir sözleşmeleri, teknik iflas sorunu, ticari alacak sigortası, lisanslı depoculuk alanındaki destekler, mera fonunun kaldırılması, iç piyasa için KDV ve ÖTV indirimleri, döviz sözleşmeleriyle ilgili sorunlar, ihracat kapamaları, ticari araçların kiralanması, KOBİ ve tarımsal kredilerin yeniden yapılandırılması, konut kredisi faizlerinin düşürülmesi ve KOBİ Değer Kredisi konularının çözüme kavuşturulduğunu söyledi.


TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ayrıca, istihdam, finansman, vergi, mevzuat ve destekler konularında da takip edilen çalışmalar hakkında bilgiler verdi.


Birlik ve berberlik vurgusu yapan Hisarcıklıoğlu, oda/borsa seçimleri sonrasında tüm meclis üyelerinin başkan ve yönetim kurulunun etrafında birleşmesinin ve farklı düşünse bile meclisten çıkacak kararları, kendi fikri olarak benimsemesinin gerektiğini söyledi.

 

 

 

Yorum Ekle