SON DAKİKA

Ağrı Milletvekili Abdullah Koç, PCR testi için önerge verdi

24 Mayıs, 2022 14:39 Güncelleme: 24 Mayıs, 2022 14:39 Ağrı Milletvekili Abdullah Koç, PCR testi için önerge verdi

Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Ağrı Milletvekili Abdullah Koç Türkiye Büyük Millet Meclisine, Gürbulak Gümrük Kapısında istenilen PCR testi ile ilgili bir önerge verdi. 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından Anayasa’nın 98’inci ve İç tüzük ’ün 96’ncı ve 99’uncu Maddeleri gereğince yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Av. Abdullah KOÇ

Ağrı Milletvekili

Covid-19 tedbirleri kapsamında Türkiye'yi İran'a bağlayan en önemli sınır kapılarından olanGürbulak Gümrük Kapısı'ndan İran’a geçiş yapan yurttaşlarımızdan alınan 172 TL’lik PCR testi ücretinin artık alınmaması gerekmektedir. Birçok alanda tedbirlerin gevşetilmesi yaşamı normalleştirirken, ülke genelinde sınır kapılarından geçişlerde hala ücretli PCR testi uygulamasına devam edilmesini doğru bulmuyoruz.Doğubayazıt’ta ticaretle uğraşan yurttaşlarımız günübirlik İran’a gidip gelmektedirler ve sınır ticaretinden elde ettikleri kazançla geçimlerini sağlamaktadırlar. İran’a her gün gidip gelmekte olan yurttaşlarımızın PCR testi ücretini ödemek zorunda kalmaları ekonomik bir külfete yol açmaktadır.Başta Gürbulak Gümrük Kapısı olmak üzere, yurt dışına çıkışlarda kullanılan PCR testinin ücretsiz olması amacıyla Bakanlığınızın gerekli girişimlerde bulunması elzemdir.

Bu bağlamda;

Gürbulak Gümrük Kapısı'ndan İran’a geçiş yapan yurttaşlarımızdan alınan 172 TL’lik PCR testi ücretinin gerekçesi nedir?

Başta Gürbulak Gümrük Kapısı olmak üzere, yurt dışına çıkışlarda kullanılan PCR testinin ücretsiz olması amacıyla herhangi bir çalışma başlatacak mısınız?

Devlet hastanelerinde PCR testlerinin ücretli yapılmasının gerekçesi nedir?

Ticaret, eğitim ve benzeri amaçlarla yurt dışına giden yurttaşlardan talep edilen PCR testlerinin ücretsiz verilmesi amacıyla Bakanlığınız herhangi bir girişimde bulunmuş mudur veya bulunacak mıdır?


Yorum Ekle