SON DAKİKA

Ağrı'lı Çiftçilere buğday ve yem bitkileri tohumu verildi

21 Ekim, 2022 14:34 Güncelleme: 21 Ekim, 2022 14:34 Ağrı'lı Çiftçilere buğday ve yem bitkileri tohumu verildi

Ağrı Valiliği tarafından desteklenen Yem Bitkileri Projesi ve Ata Yadigarı Kırik Buğday Yetiştiriciliği Projesi kapsamında Tohum Dağıtım Töreni yapıldı.

Törene Vali Dr. Osman Varol, Ağrı Belediye Başkan Vekili Mustafa Reşit Acarbay, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik KARABULUT, Vali Yardımcısı Bülent ŞİMŞEK, Ağrı İl Emniyet Müdürü Nihat ÖZEN, Ağrı İl Tarım ve Orman Müdürü Kenan ENGİN ve Ağrı İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Erhan TENEKECİ katıldı.
Vali Dr. Osman Varol Tohum Dağıtım Töreninde yaptığı konuşmada; “Potansiyelini Keşfet Ağrı” sloganını temel alarak Ağrı’nın gelişen birçok sektörü içerisinde tarım sektörünün de potansiyelinin ortaya çıkarılması ve geliştirilmesi için çeşitli çalışmalar yapıldığını, Tarım sektörü için hayata geçirilen birçok projeden biri olan Tarım Park Projesinin çiftçilerin ikinci evi olduğunu ve burada gerçekleştirilen bu programın da tarım verimliliğini ve ürün çeşitliliğini artırmak adına önemli bir adım olduğunu vurguladı.

Konuşmasının devamında; Tarım sektöründe üretim verimliliği ve çeşitliliğini sağlayamamış ülkelerin gelişen dünya ekonomisinde yer alamayacağını vurgulayan Vali Varol, Anadolu’da binlerce yıldır gerçekleştirilen tarım faaliyetlerini yeni dönemde çeşitli projelerle destekleyerek daha aktif ve verimli hale getirmenin temel amaç olduğunu ifade etti. Vali Varol, hem istihdamın artırılması için hem de ülke ekonomisine katkı sağlaması açısından tarım sektörünün önemli olduğunu dile getirdi. 

Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi (TAKEP) kapsamında “Ata Yadigarı Kırik Buğday Projesi” bünyesinde 90 çiftçiye %75 hibe ile 27.000 kg buğday tohumu dağıtımı gerçekleştirildi.
“Yem Bitkileri Ekiliş Alanını Artırma Projesi” bünyesinde de 250 çiftçiye %50 Hibe ile 25.000 kg Macar Fiği ve 75.000 kg Triticale olmak üzere toplam 100.000 kg yem bitkisi tohumu dağıtımı gerçekleştirildi.

Yorum Ekle