SON DAKİKA

Ağrı’dan 2 proje Türkiye finaline yükseldi

. 09 Mart, 2024 09:53 Güncelleme: 09 Mart, 2024 09:53 Ağrı’dan 2 proje Türkiye finaline yükseldi

Ağrı İl Milli Eğitim Müdürlüğü, TÜBİTAK 2204-A Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri kapsamında bölge birincisi olan 2 projesiyle Türkiye Finaline katılmaya hak kazandı.

Ağrı İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Kökrek, yaptığı açıklamada, TÜBİTAK tarafından düzenlenen yarışmaya 5 projeyle katıldıklarını belirterek, "Bu projelerden 4’ü bölge finalinde dereceye girdi. 2 proje de Türkiye finaline yükseldi. Bu büyük bir başarıdır. Öğrencilerimizi, öğretmenlerimizi ve okul yöneticilerimizi tebrik ediyorum" dedi.

Kökrek, Türkiye finaline yükselen projelerin Hüseyin Celal Yardımcı Fen Lisesi’nin "Volkanik Toprakların Tarım Alanlarına Taşınmasının Yüksek Verimli Ürün Alımına Etkisi, Ağrı İli Örneği" ve Tutak Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin "Geçmişten Geleceğimize Türk ve İslam Sembollerinin Senteziyle Yeni Tasarım Örnekleri" olduğunu söyledi.

Bölge finalinde dereceye giren diğer projelerin ise Taşlıçay Anadolu İmam Hatip Lisesinin "Kırmızı Lahana Bitkisi ile Renklendirilmiş Arpa Bitkisinden Biyoplastik Yapımı" ikinci, Şerife Bacı Anadolu Lisesinin "Ortaöğretim Coğrafya Derslerinde CBS’nin Yeri, Önemi ve Gerekliliğine İlişkin Öğrenci Görüşleri" üçüncü ve Doğubeyazıt Rıza Ertuğrul Eryılmaz Anadolu Lisesinin "Güvenli Yaya Yolu" beşinci olduğunu kaydetti.

Kökrek, projelerin hazırlanmasında emeği geçen Ar-Ge ekibine de teşekkür ederek, Türkiye finalinde başarılar diledi.

Türkiye Finali, Mayıs’ta Ankara’da yapılacak.

Yorum Ekle
Etiketler