SON DAKİKA

Ağrı Dağı Kırsalında Operasyon Gerçekleştirildi

10 Mayıs, 2022 08:53 Güncelleme: 10 Mayıs, 2022 08:53 Ağrı Dağı Kırsalında Operasyon Gerçekleştirildi

Ağrı Dağı Kırsalında yapılan operasyonda 11 terörist etkisiz hale getirildi. İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre; İçişleri Bakanlığı koordinasyonunda 'Ara-bul-yok et' taktiğiyle Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesi Ağrı Dağı kırsalında, 19 Şubat'ta 'Eren Kış-9 Şehit Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Emre Dokumacı Operasyonu' başlatıldı. Hava Kuvvetleri, JİHA ve SİHA destekli operasyonda Erzurum Jandarma Bölge Komutanlığı emir komutasında; jandarma komando, jandarma özel harekat (JÖH), polis özel harekat (PÖH) ve güvenlik korucu timlerinden oluşan bin 592 personel ve 82 tim görev aldı.

Arazi arama- tarama faaliyetlerinde PKK/KCK’lı teröristler tarafından kullanılan yaklaşık 100 metre uzunluğunda, 28 metre derinliğinde 'Y' harfi şeklindeki mağara tespit edildi. Mağarada teröristlerin bulunduğunun belirlenmesi üzerine Operasyon başlatıldı. Yer altındaki doğal mağara bölgesi, komandolar tarafından önce çembere alındı, ardından teröristlere 'teslim ol' çağrıları yapıldı. Teröristlerin ateşle karşılık vermesi üzerine çatışma çıktı. Savaş uçakları belirlenen hedefleri bombaladı.

80 GÜN SÜRDÜ

Çatışmanın ardından mağaranın olduğu bölgeye iş makineleri sevk edildi. İş makineleri 1,5 kilometre yol açarak bölgeye ulaştı. Güvenlik önlemleri eşliğinde 7 ekskavatör, 2 dozer, 2 rok makinesi ve teknik cihazlarla bölgede çalışma yapıldı. 80 gün süren çalışmalar sonucu, bölgeden 14 bin 770 kamyon hafriyat çıkarılarak yer altı mağarası ortaya çıkarıldı.

11 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

9 Mayıs'ta tamamlanan operasyonda; bölücü terör örgütünün sözde Ağrı Dağı sorumlusunun da olduğu 11 teröristin cesetlerine ulaşıldı.

Genişletilen operasyonda, bölgede 28 sığınak-depo-barınak imha edildi, 23 mayın- el yapımı patlayıcı, 2 termal dürbün, 2 silah üstü dürbün, 2 büyük telsiz, 4 küçük telsiz ile teröristlere ait çok miktarda silah, mühimmat, gıda ve yaşam malzemesi ile örgütsel doküman ele geçirildi.

İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU MORAL ZİYARETİNDE BULUNDU

Jandarma ekiplerince gizli ve her aşaması titizlikle yürütülen operasyon sırasında, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin bölgeye giderek, yerinde incelemelerde bulundu, operasyon hakkında bilgi aldı, birliklere moral verdi.

Açıklamada, "Yurt içinde terörün tamamen ortadan kaldırılmasına yönelik yürütülen Eren Abluka operasyonları, halkımızın desteği ile inançlı ve kararlı bir şekilde başarı ile devam ediyor" denildi.

Yorum Ekle