SON DAKİKA

Ağrı’da “Sözlük Tasarım” yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi

07 Aralık, 2023 04:03 Güncelleme: 07 Aralık, 2023 04:03 Ağrı’da “Sözlük Tasarım” yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi

Ağrı İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Kökrek, “Dilimizin Zenginlikleri” projesi kapsamında düzenlenen “Sözlük Tasarım” yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerini verdi.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hayata geçirilen “Dilimizin Zenginlikleri” projesi kapsamında Ağrı’da ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri arasında “Sözlük Tasarım” yarışması düzenlendi. Yarışmada il değerlendirme komisyonunca kendi alanlarında birinci olan eserler belirlendi.

İlkokullar arası yarışmada birinciliği “Fatih’in Sözlüğü” adlı çalışmasıyla Önder Baydar İlkokulu öğrencisi Muhammed Fatih Aydın, ortaokullar arası yarışmada birinciliği “Etkileşimli Dede Korkut Sözlüğü” çalışmasıyla Turgut Özal İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Aysun Ceylan, liseler arası yarışmada ise birinciliği “Safahat Sözlüğü” çalışmasıyla Hamur Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencisi Beyza Belecen elde etti.

Yarışmada dereceye giren öğrenciler, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Kökrek’i makamında ziyaret etti. Kökrek, öğrencilerin istek ve taleplerini dinleyerek, yetkili şube müdürlerine talimat verdi. Öğrencilerle sohbet eden Kökrek, onlara plaket ve hediyeler takdim etti.

Kökrek, yaptığı açıklamada, “Dilimizin Zenginlikleri” projesini tüm il genelinde yürütmekten mutluluk duyduklarını söyledi. Öğrencilerin kasım ayında öğrendikleri kelimelerle kendi tasarladıkları sözlükleri hazırladıklarını belirten Kökrek, “Birinci olan öğrencilerimizi ve onlara rehberlik eden öğretmenlerimizi kutluyorum. Yarışmaya katılan tüm eserleri gördüm. Birbirinden güzel çalışmaları dikkatle inceledim. Öğretmenleri rehberliğinde öğrencilerimiz, birbirinden güzel çalışmalar ortaya koydular. Ağrı’da projemizin büyük bir hızla devam ettiğini görmek bizleri mutlu etti.” dedi.

Kökrek, aralık ayında da ilkokullarda çocuk şiirleri konulu, ortaokullarda Yunus Emre şiirlerinden hareketle, liselerde ise Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’un Safahat adlı eserinden hareketle afiş yarışması düzenleyeceklerini kaydetti. Kökrek, “Öğrencilerimiz bu usta kalemlerin kullandığı kelimeleri öğrenerek kendi hayal güçlerini de kullanıp afiş hazırlayacaklar. Bu yarışmaya da katılımın çok fazla olacağını biliyoruz. Öğrencilerimize, öğretmenlerimize, bu projeyle ilgili özveri ile çalışan Ar-Ge birimindeki öğretmenlerimize, tüm ekibime başarılar diliyorum.” diye konuştu.

Yorum Ekle