SON DAKİKA

Ağrı’da Sözleşmeli Tarım Lansmanı ve Tohum Dağıtım Töreni Düzenlendi

29 Nisan, 2022 17:50 Güncelleme: 29 Nisan, 2022 17:50 Ağrı’da Sözleşmeli Tarım Lansmanı ve Tohum Dağıtım Töreni Düzenlendi

Ağrı Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleştirilen Sözleşmeli Tarım Lansmanı ve Tohum Dağıtım Töreni’ne Ağrı Valisi Dr. Osman Varol, AK Parti Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi, Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral İsmail Sıkı, İl Emniyet Müdürü Nihat Özen, AK Parti Ağrı İl Başkanı Halil Özyolcu, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Erhan Tenekeci, Tarım ve Orman İl Müdürü Kenan Engin, STK temsilcileri, firma yetkilileri ve çiftçiler katıldı.

İstiklal Marşının okunması ile başlayan tören, tarım ve hayvancılık sektöründe Ağrı'da yürütülen projelerin tanıtıldığı sinevizyon gösterisi ve sözleşmeli üretim modeli sunumu ile sürdü.

Tarım ve hayvancılık alanında Ağrı'nın potansiyeline dikkat çekerek konuşmasına başlayan Vali Varol: “Tarımın bugün dünya üzerinde ne kadar önemli bir noktaya geldiği hepinizin malumu. Pandemi ile başlayan süreçte tarım ve gıda güvenliği dünyanın en önemli meselelerinden bir tanesi oldu. Avrupa’nın en büyük tarımsal üreticisi ve en güçlü tarım ülkesi olan ülkemizi, dünyanın en stratejik sektörü olan gıda güvenliği konusunda, imkanları ve kaynakları ile geleceğe taşımak vazifemizdir. Kadimden beri tarımla uğraşan Ağrılı hemşehrilerimize en iyi bildikleri işin ne olduğunu sorsanız size tarım ve hayvancılık cevabını vereceklerdir. İnsanların beslenebilmesi için en temel faaliyet olan tarımsal faaliyetleri ve hayvancılığı kökten, atadan bilmek övünülecek ve gurur duyulacak bir husustur.  Hükümetimizin çok önemsediği tarım politikasını ilimizde ortaya çıkarmak için çaba içerisindeyiz. Göreve geldiğimiz günden beri “Potansiyelini Keşfet Ağrı” diyor,  %65’i otlak mera olan memleketimizin potansiyeline inanarak çalışmalarımızı yürütüyoruz. Tarım ve hayvancılık sektöründe hükümetimizin yaptığı büyük desteklerin yanında İl Özel İdaremizin bütçesinden de iki yıldır ciddi kaynaklar ayırmaya çalışıyoruz. Bir buçuk yıllık süreçte büyükbaş ve küçükbaş hayvan sayımızı yaklaşık %10 oranında arttırdık.  Sağladığımız desteklerle ciddi bir farkındalık oluşturduk.” dedi.

Programda; Ağrı Valiliğince hayata geçirilen, İl Özel İdaresi tarafından finanse edilen, %80 hibe ile çiftçilerin desteklendiği Danelik Mısır Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması Projesi ve Silajlık Mısır Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması Projesi ile Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından finanse edilen %75 hibe ile çiftçilerin desteklendiği Kuru Fasulye Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması Projesi hakkında sunum yapıldı. 

Yapılan sunumun ardından tohumlar temsili olarak çiftçilere takdim edildi.

Tohum dağıtımının ardından; üreticilerin doğru ve bilinçli tarım uygulamaları yapmalarını, üretmiş oldukları ürünlerin kalitesini artırarak yüksek verim elde etmelerini, gelirlerinin artırılması suretiyle sürdürülebilir ekonomik büyüklüğe ulaşmalarını sağlamak üzere Ağrı'da uygulanmaya başlayacak olan sözleşmeli tarım için imzalar atıldı.

Ağrı Valiliğince hayata geçirilerek İl Özel İdaresi tarafından finanse edilen Silajlık Mısır Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması Projesi kapsamında 2021 yılında 226 çiftçiye silajlık mısır yetiştiriciliği desteği sağlanmış olup; 2022 yılında ise 250 çiftçi daha proje kapsamında desteklenerek elde edilecek olan 25.000 ton silajlık mısır ekonomiye kazandırılacaktır. 

Danelik Mısır Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması Projesi kapsamında ise 100 çiftçimiye danelik mısır yetiştiriciliği desteği sağlanacak,  proje sonucunda 2.250 ton danelik mısır elde edilecektir. 

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından finanse edilen Kuru Fasulye Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması Projesi kapsamında ise 100 çiftçimiye kuru fasulye yetiştiriciliği desteği sağlanacak; proje sonucunda 300 ton kuru fasulye elde edilecektir.

Toplam bütçesi 1 milyon 250 bin TL olan projelerle 450 çiftçiye 30 ton tohum dağıtımı gerçekleştirilecek, 27.550 ton ürün elde edilerek Ağrı'nın tarım hasılasına 20 milyon TL katkı sağlanacaktır. 

Projelerden yararlanan ve sözleşmeli tarıma başlayan 450 çiftçi ile kaynaklar etkin ve verimli kullanılacak; üreticilerin geliri artarken, tüketicilerin ucuz ürün tüketimi sağlanacak, tarladan sofraya kadar geçen süreçte zincirin halkaları kısaltılarak gıda enflasyonunun önüne geçilecektir. İlimize hayırlı olsun..

Yorum Ekle