SON DAKİKA

Ağrı'da iki aile arasında 16 aydır süren husumet Müftülüğün araya girmesiyle barışla sonuçlandı

01 Ekim, 2022 19:37 Güncelleme: 01 Ekim, 2022 19:37 Ağrı'da iki aile arasında 16 aydır süren husumet Müftülüğün araya girmesiyle barışla sonuçlandı

Ağrı'da yaklaşık 16 ay önce Savaş ve Öztürk aileleri arasında yaşanan ve 1 kişin öldüğü kavga, kanaat önderlerinin ve Müftülüğün araya girmesi sonucu sulh ile sonuçlandı.

HacıHalis Ünsal camii’nde gerçekleştirilen barış organizasyonunda konuşan Ağrı İl Müftüsü Celal Büyük, ara buluculuğun ve barışın dinimizdeki önemine dikkat çekti.

Müftü Büyük, "Yüce dinimiz İslam, toplumda uyuşmazlıkları önlemek için kavga ve küs kalmayı yasaklamış ve arabuluculuğa bizleri teşvik etmiştir. Toplumun birbirine güvenmesi, arasında kin ve hasedin olmaması ancak bu şekilde mümkün olmaktadır. Rabbim birbirimizi sevenlerden, birbirimize hürmet edenlerden eylesin. Bu sulhun oluşmasına gayret eden kim varsa Rabbim hepsinden razı olsun." dedi.

Konuşmaların ardından yapılan dua ile aralarında husumet bulunan iki aile, adet üzere Kur'an'ı Kerim'in altından geçerek katılımcıların huzurunda helalleşip kucaklaştı.

Barış programına ailelerin yanı sıra Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut, Ağrı Belediye Başkan Vekili Nesim Zengin, İl Müftü yardımcıları ile din görevlileri katıldı.

Yorum Ekle