SON DAKİKA

Ağrı’da “Dilimizin Zenginlikleri” projesine bilgilendirme toplantısı

03 Aralık, 2023 08:54 Güncelleme: 03 Aralık, 2023 08:54 Ağrı’da “Dilimizin Zenginlikleri” projesine bilgilendirme toplantısı

Ağrı İl Milli Eğitim Müdürlüğü, 2023-2024 eğitim öğretim yılında tüm okullarda uygulanacak “Dilimizin Zenginlikleri” projesinin tanıtımı için okul müdürleri ve müdür yetkili öğretmenlere yönelik bir toplantı düzenledi.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan ve öğrencilerin dil bilincini geliştirmeyi amaçlayan “Dilimizin Zenginlikleri” projesi, Ağrı’da da hayata geçiriliyor. Bu kapsamda, Ağrı İl Milli Eğitim Müdürlüğü konferans salonunda, projenin okul müdürleri ve müdür yetkili öğretmenlere tanıtımı yapıldı.

Toplantıya, şube müdürleri Selahattin Bilgiç ve Süleyman Çetin ile Ar-Ge biriminde görevli öğretmenler katıldı. Toplantıda, projenin amacı, kapsamı, uygulama süreci, etkinlikleri ve yarışmaları hakkında bilgiler verildi.

Proje ile ilgili konuşan şube müdürü Selahattin Bilgiç, “Dilimizin Zenginlikleri” projesinin, öğrencilerin dilimizin söz varlığını, sözcük ve kavram zenginliğini daha yakından tanımalarını, kültür taşıyıcısı olan sözcüklerimizle buluşmalarını, dilimizi daha iyi kullanabilmelerini sağlayacak bir proje olduğunu söyledi. Bilgiç, okul müdürleri ve okullarda kurulacak okul yürütme komisyonlarının projenin başarıya ulaşması için önemli bir rol oynayacağını belirtti.

Şube müdürü Süleyman Çetin ise, projenin okul öncesinden ortaöğretime kadar tüm kademelerde ülke genelinde uygulanacağını, projenin dikkat edilmesi gereken noktalarını anlattı. Çetin, projenin öğrencilerin kelime dağarcığının, düşünce dünyasının gelişmesine katkı sağlayacağını ifade etti.

Projenin il genelinde yürütülmesinden sorumlu görevlilerinden olan Ar-Ge biriminde görevli öğretmen Burak Karaca da, projenin etkinlikleri ve yarışmaları hakkında okul müdürlerine bilgilendirmelerde bulundu. Karaca, projenin il genelinde düzenlenecek etkinlikler, yarışmalar, ödüller ve takvimleri hakkında detaylı bilgiler verdi.

Toplantının ardından bir açıklama yapan İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Kökrek, projeyi çok önemsediklerini ve projeye gereken hassasiyetin gösterilip projenin tüm okullarda titizlikle yürütüleceğini söyledi. Kökrek, “Bakanlığımızın bu projesi ile çocuklarımız; dilimizin söz varlığını, sözcük ve kavram zenginliğini daha yakından tanımış olacaklar. Öğrencilerimiz hem sözlük karıştırmanın büyülü dünyasını yakından keşfetmiş olacak hem de projenin etkinlikleri ve yarışmaları ile Yunus Emre’den Mehmet Akif’e kadar dilimizi ustalıkla kullanan kadim şairlerimizi yakından tanıyıp onların kullandığı kelime dünyasına adım atmış olacaklar. Bu projede onların zihinlerinde canlandıracağı her yeni kavram, her yeni öğrenilmiş kelime bu projenin tüm paydaşları ve bizler için büyük bir mutluluk kaynağı olacaktır. Öğrencilerimizin ve onlara rehberlik edecek olan tüm öğretmenlerimizin, kelimelerin büyülü dünyasına bir adım daha yaklaşmalarını sağlayacak Dilimizin Zenginlikleri projesinden dolayı mutluluk duyuyorum. Dilimizdeki eşsiz güzellikte kelimelerine yönelik bu güzel yolcuklarında onlara başarılar diliyorum.” dedi.

Yorum Ekle