SON DAKİKA

AĞRI'DA ATIK MALZEMELERDEN YAPILAN KÜTÜPHANELER, ÖĞRENCİLERİN İLGİSİNİ ÇEKİYOR

06 Ocak, 2023 05:13 Güncelleme: 06 Ocak, 2023 05:13 AĞRI'DA ATIK MALZEMELERDEN YAPILAN KÜTÜPHANELER, ÖĞRENCİLERİN İLGİSİNİ ÇEKİYOR

Ağrı'da tamamen atık malzemelerden kurulan kütüphaneler, sahip oldukları otantik ortamlarla öğrencilerde hem üretim hem de okuma isteği uyandırıyor. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayelerinde yürütülen "Sıfır Atık " ile Milli Eğitim Bakanlığınca başlatılan "Kütüphanesiz Okul Kalmayacak" projeleri kapsamında il genelindeki okullarda 13'ü sıfır atıktan olmak üzere toplam 600 kütüphane kuruldu.

Okullarında ve çevrelerinde kullanılmayan malzemelerin geri dönüşüme kazandırılması ile yapılan kütüphanelerde boş zamanlarının büyük çoğunluğunu geçiren öğrenciler, kütüphanelerin kendilerinde kitap okuma ve ders çalışma isteğini arttırmasının yanında üretim isteğini de arttırdığını söyledi. Atık malzemelerden kurulan kütüphanelerle birlikte atık malzemeleri nasıl değerlendirebileceklerini öğrendiklerini ifade eden öğrenciler, artık hiçbir atık malzemeyi çöpe atmadıklarını belirtti.

'ÖĞRENCİLERİMİZ HEM ÜRETİYOR HEM DE SEVEREK KİTAP OKUYORLAR'

İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Kökrek yaptığı açıklamada, il genelindeki okullarda kurulan kütüphanelerin öğrencilerde okuma heyecanı oluşturduğunu söyleyerek : "Milli Eğitim Bakanlığımızın himayelerinde yürütülen "Kütüphanesiz Okul Kalmasın" projesi kapsamında ilimizde 600 okulumuzda kütüphane kurduk. Bunlardan 13 kütüphanemiz tamamen sıfır attık malzemelerden oluşturuldu. Özellikle bu kütüphanelerimizde öğrencilerimiz daha severek kitap okuyup vakit geçiriyorlar. Kitap okumanın yanında bu kütüphanelerimiz aynı zaman da kültür sanat merkezleri olarak da kullanılıyor. Buralarda çeşitli yarışmalar düzenleniyor. Dolayısıyla bu kütüphanelerimiz ilimize bir heyecan getirdi. Çocuklarımız kütüphanede vakit geçirmek için can atıyorlar. Ayrıca kütüphanelerimiz çocuklarımız için her zaman açık. İstedikleri vakitte girip çıkabiliyorlar. Ayrıca ilimizde yürütülen Okulum Benim Evim projesi kapsamında da akşam geç saatlere kadar öğrencilerimiz gelip faydalanabiliyor. Aynı zamanda bu kütüphanelerimiz aynı zamanda atıl malzemelerden oluşturulmaları yönü ile öğrencilerimize üretim alışkanlığı da kazandırdı. Buralarda öğrencilerimiz hem üretiyor hem de severek kitap okuyorlar." Dedi.

Hamur İlçesi Başsavcı İhsan Eroğul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Mehmet Selim Çelik ise okullarında atık plastik malzemeler, meyve ve sebze kasaları, palet, okulun eski yatakları, sıralar, masalar, sandalyelerin yanı sıra duvara çizilen renkli resimlerle kurdukları kütüphanede öğrencilerin, boş vakitlerinin çoğunu değerlendirdiğini kaydetti.

'ÖĞRENCİLERİMİZ SINIFÇA GELİP KİTAP OKUYORLAR'

Atık malzemelerden yaptıkları kütüphanenin sahip olduğu otantik ve doğal ortamıyla öğrencilerin ilgisini çektiğini ifade eden Çelik: "Sayın Cumhurbaşkanımızın Eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi'nin himayelerinde yürütülen Sıfırı Atık Projesi kapsamında bizlerde okulumuzda atık malzemelerden oluşan kütüphanemizi kurduk. Kütüphanemizi öğretmen ve öğrencilerimizle birlikte 10 gün gibi kısa bir sürede kurduk. Pansiyonumuzda kullanılmayan ranzalardan, kırık dökük malzemelerden, araba lastikleri gibi malzemelerden faydalandık. Öğrencilerimiz için çok güzel bir okuma ortamı oluştu. Başlatılan kampanya çerçevesinde kütüphanemize ayrıca kitaplarda kazandırdık. Şu an 1500'ün üzerinde bir kitap sayımız var. Bunların yanında birçok oyun malzemelerimizde var. Öğrencilerimiz için çok güzel bir imkan oldu. Haftanın belli günlerinde kitap okuma saatlerimiz var. Öğrencilerimiz sınıfça gelip kitap okuyorlar. Bunun dışında da boş vakitlerinde gelip zamanlarını değerlendiriyorlar. Şu an bu kütüphanemizle birlikte ilçe içerisinde en fazla kitap okuma oranına ulaşan okul konumuna ulaştık. Bu kütüphane aynı zamanda öğrencilerimize öğrencilerimiz de bir farkındalıkta yarattı. Her malzemeyi atmıyorlar. Atık malzemeleri değerlendirmeye başladılar. Evlerinde çeşitli çalışmalar yapıyorlar. Yine okulda anaokulu öğrencileri için atık malzemelerden çeşitli oyuncaklar yapmaya başladılar. Yani bu kütüphaneler çok yönlü bir şekilde öğrencilerimiz üzerinde olumlu bir etki bırakmış durumda." Diye konuştu.

'BU KÜTÜPHANE OKUMA İSTEĞİMİZİ ARTTIRDI'

Okullarında atık malzemelerden kütüphane kurma aşamasında arkadaşları ile birlikte atık malzemelerden çeşitli materyallerde yapmayı öğrendiklerini dile getiren öğrencilerden Hamur İlçesi Başsavcı İhsan Eroğul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 11. Sınıf öğrencisi Hediye Işık da şunları söyledi:" 2022 yılı şubat ayında kütüphanemizi öğretmen ve arkadaşlarımızla birlikte yaptık. Aslında burası atık materyallerden oluşan çok güzel bir kitap okuma yeri. Geçen yıl atık tekerlekler, kasalar, sıralar, sandalyeler olsun bunun gibi malzemeleri kullanarak yaptık. Bize çok büyük faydası oldu. Daha öncesinde de zaten okulumuzda uygulanan belli okuma saatleri vardı. Bu kütüphane okuma isteğimizi arttırdı. Okuma saatlerinde buranın ortamından dolayı öğretmenlerimizden izin isteyip kütüphaneye gelip kitap okuyoruz. Bunun dışında burası bize atık materyalleri değerlendirme alışkanlığı da kazandırdı. Burayı yaptıktan sonra artık atık malzemeleri hemen çöpe atalım değil de bu malzemeleri nasıl değerlendirebiliriz diye düşünüyoruz. Bu düşünce ile atık her malzemeyi yeni bir malzeme haline getirebiliyoruz. Yine evlerimizde de bu atık malzemeleri değerlendiriyoruz. İlla ki atık her malzemeyi ya ev için ya da çocuklar için kullanılan oyuncak bir malzemeye dönüştürebiliyoruz. İster istemez hepimizde oluşan düşünceler bunlar. Bunun yanında kütüphanemizde çok fazla kitap var. İllaki eksik malzemeler olacak ama biz çok memnunuz. Kitapların yanında satranç gibi oyun setlerimizde var. Aslında her materyalin işe yaradığını gördük. Bunları nasıl kullanacağımız önemli. Bu kütüphanelerin bize okuma alışkanlığının yanında en büyük katkısı, atık malzemeleri çöpe atmak yerine bambaşka şekillerde kullanabileceğimizi göstermesi oldu. En basitinden her şeyden tasarruf etmeyi öğrendik diyebilirim."

Yorum Ekle