SON DAKİKA

AĞRI'DA 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI KUTLANDI

23 Nisan, 2023 12:36 Güncelleme: 23 Nisan, 2023 12:36 AĞRI'DA 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI KUTLANDI

Ağrı'da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın 103. yıl dönümü düzenlenen etkinliklerle kutlandı. 

Sabah saatlerinde Erzurum Caddesi üzerinde bulunan Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasıyla başlayan kutlamalar, Kültür ve Kongre Merkezi Salonu'nda devam etti. Burada konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Kökrek,"Bugün burada TBMM'nin açılışının 103. yıl dönümünü ve bu vesileyle çocuklara bugünün bayram olarak armağan edilişini kutlamak için toplanmış bulunuyoruz. Cumhuriyetimizin temelinin atıldığı 23 Nisan 1920, ülkemiz için çok önemli bir tarihtir. Türkiye Büyük Millet Meclisimiz, milli birlik ve beraberlikle kazanılmış zaferin en somut eseridir. Ulusal egemenliğimizin simgesi olan Türkiye Büyük Millet Meclisinin kuruluş gününü Mustafa Kemal Atatürk, bir bayram olarak kabul ederek çocuklara gösterdiği değeri ve önemi bir kez daha göstermiştir"dedi.

Öğrencilere seslenen Kökrek,"Sizler, bu ülkenin geleceğini şekillendirecek ve ülkemizi muasır medeniyet seviyesine yükseltecek yegâne varlıklarımızsınız. Sizler, devletimizin, milletimizin güçlü ve lider Türkiye idealini gerçekleştirebilmesi adına kendinizi; hayatın güçlükleriyle baş edebilecek ölçüde donanımlı, girişimci, ufku geniş, değerlerine bağlı, nitelikli, tarihini, kültürünü bilen, analitik düşünen, yeniliklere açık, insana değer veren, milli değerleri önemseyen bireyler olarak yetiştirmelisiniz. Sizler bugünümüzün küçükleri, yarınlarımızın büyüklerisiniz. Geleceğimiz sizlere emanet. Hangi makam ve rütbede olursanız olun, hangi iş ve meslekte olursanız olun, yüreğiniz daima insan sevgisiyle dolu olsun. Bugün bizlerin bulunduğu bu görevlerde gelecekte sizler yer alacaksınız. Bugün burada coşkunuzu paylaşan büyükleriniz sizlerden; araştıran, düşünen, üreten, ahlaki ve insani değerlere sahip insanlar olarak yetişmenizi beklemektedirler. Ülkemiz adına çıktığınız her başarı yolunda biz öğretmenlerin her an yanınızda olduğunu bilin, birbirinizi sevin, koruyun, bağlılığınızı asla yitirmeyin ve devletinizi, bayrağınızı her an gönlünüzde hissederek yaşayın"diye konuştu.

Öğretmenlere de seslenen Kökrek,"Yarınımızın büyükleri ve geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı yetiştirenler, onları yarınlara hazırlayanlar sizlersiniz. Mesleğimizin en büyük hammaddesi olan çocuklarımızı yenilikçi, bilimi ve teknolojiyi yararlı bir şekilde kullanan, milli ve manevi değerlerine bağlı, insan haklarına saygılı ve kendine güvenen bireyler olarak yetiştirmek, bizim asli görevimizdir. Unutulmamalıdır ki onları bu şekilde yetiştirmek bizi, milletimizi ve insanlığı yüceltecektir. Sevgimizi vermediğimiz öğrencimize bilgimizi asla veremeyiz ve kendi çocuklarımız için neyi hayal ediyorsak öğrencilerimiz için aynı şeyleri hayal ettiğimiz sürece görevimizi hakkıyla yerine getirmiş oluruz"ifadelerini kullandı. 

Velilere de seslenen Kökrek,"Çocuklarımız aydınlık yarınlarımızın güvencesidir. Bizler çocuklarımıza özgürlüklerle dolu, eşit, adaletli ve güzel yarınlar bırakmak istiyorsak en büyük görevimiz bu değerlerle yetişmelerini sağlamaktır. En büyük arzumuz, çocuklarımızın güvenli ve sağlıklı ortamlarda, iyi eğitim alarak topluma yararlı özgür bireyler olarak yetişmeleridir. Yarının büyükleri olacak çocuklarımızın milli, ahlaki ve evrensel hedefleri benimsemeleri en büyük temennimizdir. Bu duygu ve düşüncelerle, 23 Nisan'ı çocuklarımıza armağan eden başta Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Meclisimizde kuruluşundan itibaren hizmeti geçen tüm büyüklerimizi ve bu kuruluşun mimarı aziz şehitlerimizi minnet ve şükranla anıyorum. Geleceğimizin teminatı olan sevgili çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı ve Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışının 103. yıl dönümünü en içten duygularımla kutluyorum"dedi.

Kökrek'in konuşması ardından kutlamalar, halk oyunları ve çeşitli etkinliklerle devam etti. İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nce düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilerin protokol üyeleri tarafından ödüllendirilmesinin ardından kutlamalar sona erdi. 

Törene, Vali Vekili Bülent Şimşek, 12. Mekanize Tugay Komutanı Vekili Albay Erhan Cesur, Belediye Başkan Vekili Cengiz Kılıç, Baro Başkanı Serdar Günakın, İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Faruk Kaya, İl Emniyet Müdürü Hasan Aydın, Özel İdaresi Genel Sekreteri Erhan Tenekeci, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Kökrek, Jandarma Komutan Yardımcısı Jandarma Albay Tarık Ubay, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ve öğrenci velileri katıldı.

Yorum Ekle