SON DAKİKA

Ağrı Belediyesi Eş Başkanı Memet Akkuş, Katı Atık Depolama Merkezi enerji üretim santralinde incelemelerde bulundu

. 25 Mayıs, 2024 11:26 Güncelleme: 25 Mayıs, 2024 11:26 Ağrı Belediyesi Eş Başkanı Memet Akkuş, Katı Atık Depolama Merkezi enerji üretim santralinde incelemelerde bulundu

Ağrı 100. Yıl mahallesinde bulunan çöp alanı ile ilgili başkan yardımcısı ve birim müdüründen bilgi alan Eş Başkan Akkuş yurttaşlarımızdan gelen talepleri de değerlendirdi. 

Çöp alanında oluşan sorunlara ilişkin açıklamalarda; “Ağrı Belediye Başkanlığı ile Renetech Katı Atık Enerji Üretim Şirketi ile 2019 yılında yapılan sözleşme ile Küpkıran Mahallesi'nde Atık (çöp) elektrik enerjisi üretilmeye başlanmıştır. Fakat ilgili firma sözleşme hükümlerini yerine getirmeyerek çöp alanını usulüne uygun bertaraf etmediği, halk ve çevre sağlığını hiçe saydığı, sivrisinek, karasinek vb tehditler oluşturduğu, yangın riskine karşı tedbir almadığı, iş güvenliği tedbirleri almadığı tespit edilmiştir. Ayrıca bölgeye yakın Küpkıran ve 100. yıl Mahallesi'nde oturan yurttaşlarımız çöp alanından yayılan kötü kokudan rahatsızlıklarını sürekli olarak dile getirmiştir. Tüm bu sebeplerden ötürü firma ile yapılan sözleşme tek taraflı fesih edilmiştir.” İfadeleri kullanıldı.

Ağrı Belediyesi tarafından defalarca ihtarname çekilmesine rağmen kötü koku, çevre kirliliği ve insan sağlığı açısından olumsuz durumlara sebebiyet vermesinden ve iş faaliyetlerini yerine getirmemesinden ötürü yüklenici firma ile sözleşmeyi tek taraflı fesih edildi. 

İlgili yüklenici firmanın çöp alanından ayrılması için 10 günlük süre verildiğini belirten Ağrı Belediyesi Eş Başkanı Memet Akkuş; “Ağrı’da yıllardan beridir süre gelen çöp sorunu ile ilgili kimse elini taşın altına koymamış. Burası içler acısı bir durumda, ilgili yüklenici firma görev ve sorumluluklarını yerine getirmemiş. 100. Yıl ve Küpkıran mahallesinde ikamet eden yurttaşlarımız çöp alanından gelen kötü kokudan ötürü rahatsız olmuş. Konunun çözümü için ilgili firmaya defalarca ihtarname çektik fakat herhangi bir gelişme olmadı bizlerde yüklenici firma olan sözleşmemizi tek taraflı fesih ettik. Çöp alanından ayrılmaları için onlara 10 gün süre verdik. Bu süre sonunda bizler çöp alanını da usulüne uygun şekilde ıslah ve peyzaj çalışmalarımıza ivedi şekilde başlayacağız. Ve halkımızı bu sorundan kurtaracağız.” dedi.

Yorum Ekle