×
Hoş Geldin 11 Ayın Sultanı Ramazan
Hamza SALMAN
[email protected]
1617 13 Nisan 2021 Salı 01:40

Rahmet, mağfiret ve bereket ayı, on bir ayın sultanı Ramazan ayına bir kez daha erişmenin mutluluk ve huzurunu hep beraber yaşıyoruz. 

Ramazan, tüm İslam âleminde manevi bir coşkunun yaşandığı; ibadetlerin yanı sıra elde olanın cömertçe paylaşıldığı, birlik ve beraberlik duygusunun en derinden hissedildiği mukaddes bir aydır.  Bu mübarek ayda, başta kendisi olmak üzere başkalarına da zarar verecek nefsanî talep ve hırslarından uzaklaşan Müslümanlar, Yüce Allah'ın rızasını kazanmak çabası içine girerler. 

Oruç ve sabır ayı Ramazan'da her zamankinden daha duyarlı olarak Corona Virüs nedeni ile sofralar yetim, öksüz ve yoksullara açılmadı, bunun için yardımlarımızı paketler halinde evlerine vermeliyiz. İftarın bereketi ve yüzlerdeki gülümseme, bu birlik ve beraberliğin en güzel neticesi, bu ibadetin dünyada görülebilen en güzel mükâfatıdır.
Bu güzel aydaki paylaşma duygusu ve orucun kazandırdığı güzel hasletleri bir ömür boyu koruyabilmek de bu ayda elde edilebilecek önemli kazançlardan biridir.

İslam dininin mensupları olarak bedenen ve ruhen yerine getirmekle yükümlü olduğumuz oruç ibadeti, mali bir dayanışma emri olan fıtır sadakası ile birlikte bu ibadeti yerine getirenlere vicdani bir rahatlık, içinde yaşanılan topluma da genel bir huzur ve sükûnet armağan eder.

En yakın akraba ve komşularımızdan başlayarak yardımlaşma, dayanışma ve paylaşma duygularımızı eyleme dökerken; İslam coğrafyasında yaşayan Müslüman kardeşlerimizle de dualarımızla manevi bir bağ kurabilmeliyiz.

Bu duygu ve düşüncelerle Ramazan ayını idrak edebilmeyi ve yaşayabilmeyi temenni eder, Yüce Allah’tan bu mübarek ayın aziz milletimize ve İslam âlemine hayırlar getirmesini dilerim.

Yorumlar (0)
Yorum Ekle
Yazarın bir önceki yazısı
Yukarı