×
Güncel
DOĞUBAYAZIT’TA TAZİYE YEMEKLERİNİN KALDIRILMASI İÇİN TOPLANTI YAPILDI
2621 4 Nisan 2021 Pazar 09:52

Doğubayazıt’ta Faaliyet gösteren sivil Toplum Kuruluş (STK) temsilcileri, Siyasi Parti temsilcileri, Muhtarlar, İlçe Müftüsü ve Kanaat önderleri Taziye Yemeklerinin kaldırılması için bir toplantı gerçekleştirdi.

Taziye Yemeklerinin kaldırılması için ilk adımı atan, Doğubayazıt Eğitim Sağlık ve Kültür Platformu, 2006 yılında Cemal ERSÜ tarafından kuruldu. Platformun bünyesinde ilçenin sivil toplum kuruluşları ile basın mensupları ve çeşitli alanlarda ilçede saygınlık kazanmış bireyler bulunuyor.

Platform ilçede adından da anlaşılacağı üzere Eğitim Sağlık ve Kültür alanında faaliyet gösteren siyasetle ilgili olmayan, ilçenin turistik yapısı, ekonomisi durumunu çevre, imar yapılanmasının ve çevreciliği dikkate alarak geliştirilmesi, sınır ticaretinin geliştirilmesi ilçenin sosyal faaliyet alanlarına sahip olması, kent ormanları, sosyal yapısında topluma zarar veren, yük getiren sorunlarını düzeltme, kurumlarla istişare ile farkındalık oluşturma ve destek olmak şeklinde özetlenebilir.

Platform bu kapsamda 2020 temmuz ayında ilk ilçe müftülüğünü ziyaret edip, İlçede Maddi durumu iyi olmayana zülüm, zengin olana gösteriş, riya alanına dönüşen hayır ve hasanatla hiç bir ilgisi olmayan TAZİYE YEMEKLERİ sorununu çözmek için Müftü beyden destek istedi.

Bu durum ile ilgili müftü bey Kaymakam beyin başkanlığında bu sorunun köklü çözülebileceğini ifade ederek aynı zamanda hemen imamlarımıza bilgi veriyorum deyip, cuma hutbesinde konuya değinilmesini sağladı. Daha sonra bir kaç kez Müftü Adem ÖZDEMİR ziyaret edilip, Platform aynı zamanda gruplar halinde ailelerin ileri gelenleri muhtarlar ve imamlar ile istişarelere devam etti.

İlk geniş katılımlı toplantıya bir kısım aile büyüğü, imamlar ve muhtarlarla müftü beyin de katılımıyla toplandı. Toplantılar ilçenin ileri gelenleri muhtar ve imamların tümünü kapsayıncaya kadar devam etmektedir.

Yapılan en son toplantıda açılış konuşmasını yapan Platform Başkanı Cemal ERSÜ taziye yemeklerinin ciddi sosyal sorun haline geldiğini, dar gelirliye mahçubiyet ve borç batağı, zengin için gösteriş yarışı yani riyakarlık yapma sahası haline geldiğini söyledi. Her iki halin de hayırdan uzak büyük günahlara da kapı açan bir hale geldiğini ve bir an önce sünnete uygun olan ve kısa bir süre önceye kadar da gelenekselleşen taziye uygulamasına geri dönülmesi gerektiğini söyledi. Bu anlayışta ev halkına komşu, akraba ile dostları tarafından eve yemek getirildiği. Üç günden sonra taziyenin bittiğini dolayısıyla olmayacak icatlarla acıyı hatırlatıcı hareketlerden kaçınılması gerektiğini ifade etti. Dışardan gelen gitme fırsatı olmayan misafirler için de komşular veya akrabalar kendi evlerinde yedirebilir veya yatıya alabilir, 

Müftü bey ayet ve hadisi şerifler ile taziye yemeklerinin olmaması gerektiğini söyledi. Bu noktada birlikte çalışmaya devam edeceğiz, ve yemek adetini hep beraber ilçemizden kaldıracağız dedi. 
Yorumlar (1)

Allah sizlerden razı olsun.Bunun dinde yeri yoktur Sadece gosteristir

1 ay önce

Çoğu insanlar bankadan kredi çekip ölü mevlidi veriyorlar Senelerdir bununla mücadele ediyorum bu hurafeyi 200 haneye yakın bereket köyü imam ve değerli muhtar Yusuf BOZKURT ve köyün ileri gelenleriyle birlikte 2008 beri kaldırdık. Şu an şehir ve köydeki bereket nüfusuna kayıtlı hasasori kabilesi bu hurafeyi uygulamiyorlar

Yorum Ekle
Sonraki Haber
Yukarı