×
Güncel
Tek kullanımlık bileklik uygulaması başlıyor!
Tüm Türkiye’de kullanılmaya başlanacak Karabük’te Kovid-19 pozitif olan ve temaslıların takibi için başlatılan ‘Tek Kullanımlık Bileklik Uygulamasının, tüm Türkiye’de yaygın hale getirilmesi hedefleniyor.
1410 12 Eylül 2020 Cumartesi 01:08

Tek kullanımlık bileklik uygulaması başlıyor!

 Tüm Türkiye’de kullanılmaya başlanacak Karabük’te Kovid-19 pozitif olan ve temaslıların takibi için başlatılan ‘Tek Kullanımlık Bileklik Uygulamasının, tüm Türkiye’de yaygın hale getirilmesi hedefleniyor.
Karabük Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından 25 Ağustos’ta koronavirüs testi pozitif çıkan ve temaslılarının takibi için başlatılan ‘Tek Kullanımlık Bileklik Uygulaması’ kapsamında karantinadaki 1600 kişi, 'kırmızı' ve 'mavi' renkte bileklikler takılarak takip edilmeleri sağlandı. Uygulamadan önce izolasyon kurallarına uymayarak kuralları ihlal edenler hakkında artan ihbarlar bileklikler devreye girince sıfırlandı. Filyasyon ekipleri tarafından uygulama kapsamında evde karantinada olan pozitif vakalara 'kırmızı' bileklik takılırken, temaslılarına ise 'mavi' bileklikler takılıyor.

‘HASTALARIN ÇOĞU EVDE TAKİP EDİLİYOR’ 

Karabük İl Sağlık Müdürü Ahmet Sarı, açıklamasında, herhangi bir semptom göstermeyen ve hastalığı hafif seyreden kişilerde ciddi bir artış olduğunu belirtti. Birçok hastanın evinde takip edildiğini vurgulayan Sarı, ‘Hastaneye yatış sayısı oldukça az. Hastalarımızın çoğunluğunun evde takip ediliyor olması nedeniyle izolasyondaki vatandaş sayımız oldukça arttı. İzolasyondaki vatandaşlarımızı takip amacıyla hem filyasyon ekiplerimiz belli günlerde evlerinde ziyaret ediyor ve hastalıkların seyrini inceliyorlar hem de kolluk kuvvetlerimiz onları evlerinde kontrol ediyorlar. Ancak kolluk kuvvetleri kontrolü yaptıktan sonra veya filyasyon ekiplerimiz evden ayrıldıktan sonra bazı vatandaşlarımızın sosyal hayata karıştıklarını, izolasyon kurallarını ihlal ettikleri yönünde bize ihbarlar gelmeye başladı. Bunun üzerine ’nasıl bir çalışma yapabiliriz?’ diye düşündük. Arkadaşlarımızın önerisiyle hastanelerde kullandığımız tek kullanımlık hasta bilekliklerinin pozitif ve temaslı hastalarımıza takılmasına karar verdik’ ifadelerini kullandı. BİLEKLİK YOKSA 3 BİN 150 LİRA CEZA KESİLECEK Bilekliklerin kullanılması önerisinin Karabük Valisi Fuat Gürel’e iletildiğini ve İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından 25 Ağustos’ta düzenlenen toplantı ile karara varıldığını belirten Sarı, konuşmasına şöyle devam etti: ‘1 Eylül itibari uygulama aldığımız bileklerden kırmızı renkli olanları pozitif hastalarımıza, mavi olan bileklikleri de temaslı hastalarımıza takmaya başladık. Bu bileklikler hastanemizde kullanılan bileklikler. Bu bilekliğinin özelliği tek kullanımlık olması. Bir kez hastanın bileğine taktığınızda tekrar açılması durumunda takılması mümkün değil. Hıfzıssıhha Kurulu kararımızda şunu belirttik; izolasyon süresi boyunca bu bileklik hastamızın veya temaslının bileğine takılı kalacak. Evine giden filyasyon ekipleri ya da kolluk kuvveleri hastamızın veya temaslının kolunda bunları görmeyecek olursa 3 bin 150 lira Hıfzıssıhha Kanununa göre cezai müeyyide uygulanacak.’ 

‘UYGULAMADAN SONRA İHBARLARDA AZALMA OLDU’

 Yırtılmış veya kaza eseri kopmuş olan bilekliklerin bildirilmesi gerektiğinin altını çizen Sarı, ‘Onlar için ’yenisi takalım’ dedik. Açıkçası bu uygulamaya geçtikten sonra ihbarlarda azalma meydana geldi. Yani izolasyonu ihlal eden vatandaş sayısında önemli bir azalma meydana geldi ve ciddi bir caydırıcılık sağladığını düşünüyoruz. Tabi bu bir vatandaşlık görevi. Vatandaşlarımızın zaten gönüllü olarak riayet etmeleri gerekiyor ama bazı vatandaşlarımızın zaman zaman izolasyon kurallarını esnettiklerini ve uymadıklarını duyuyorduk. Ama bu uygulamaya geçtikten sonra ciddi bir rahatlama oldu’ ifadelerini kullandı. Uygulama kararının 25 Ağustos’ta alındığını, 1 Eylül tarihiyle de uygulamaya başladıklarını anlatan Sarı, ‘Şu ana kadar pozitif veya temaslı olmak üzere toplam bin 600 vatandaşımıza bu bileklerden takıldı. O tarihten bu yana kadar denetim ekiplerinin işi de hafifledi. Bu sebepten dolayı da olumlu bir geri dönüş aldığımızı söyleyebilirim’ dedi. KARABÜK’TE 24 BİN TEST YAPILDI İl genelinde 39 filyasyon ekibi ve 79 personelin fedakarca çalıştığını belirten Sarı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Bilim Kurulu’nun verdiği kararlar ve öneriler doğrultusunda yeni karar alındığını, yeni vakalarla beraber vaka sayılarının da azaldığını kaydetti. Ciddi bir numune aldıklarını ve PCR testinin toplamda 24 bine ulaştığını belirten Sarı, ‘Şu anda yatak ve yoğun bakım konusunda bir sıkıntımız yok. Bakanlığımız zaten bu süreç başladığından itibaren ilimizdeki ventilatör sayısını da ciddi manada arttırdı. Elimizde yeterli sayıda ventilatör de mevcut. Herhangi bir şekilde yatak problemi yaşamıyoruz. Servislerimizde de böyle bir problem yok. Açıkçası Türkiye’de ortalarda bir yerde olduğumuzu düşünüyorum. Nüfusa göre vaka ortalaması olarak. Zaten bakanımızın açıklamalarını izliyorsunuz. Çok iyi olduğumuzu da iddia edemeyiz. İlimiz çünkü çevre illerle temas içerisinde. Ağustos ve eylül ayı başında vakalarda artış olmakla beraber hiçbir zaman ülkemizin ortalaması üzerinde bir sayıya ulaşmadık’ diye konuştu.
Yorumlar (0)
Yorum Ekle
Sonraki Haber
Yukarı