Son Dakika
Karip Ailesinin Acı Günü Doğubayazıt’ta kurulan fabrika ile 35 ülkeye ihracat yapılıyor “Ankara yerel medyayı istiyor mu, istemiyor mu?” Başkan Yaşar Akkuş Muhtarları Kahvaltıda Dinledi Kızılay'ın ihtiyaç sahiplerine yardımları devam ediyor KAZIM BAYDAR YAŞAMA VEDA ETTİ. DÜNÜN KIZ ÇOCUKLARINDAN BUGÜNÜN KIZ ÇOCUKLARINA ZİYARET Toprağa verildikten yedi saat sonra evine döndü ASFALT ÇALIŞMALARI HIZ KAZANDI Kars'ta 6 Kişinin Öldüğü Silahlı Saldırı Olayında 2 Gözaltı
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
Ağrı Patnos' ta Boşanma Aşamasında olan İki Kadının öldürülmesi ve Kadın Cinayetleri  İleilgili soru önergesi
 

Ağrı Patnos' ta Boşanma Aşamasında olan İki Kadının öldürülmesi ve Kadın Cinayetleri İleilgili soru önergesi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak artarak devam eden kadın cinayetleri başta olmak üzere kadına yönelik her türlü şiddetle mücadele konusunda etkin ve bütünlüklü bir eylem planı hazırlanacak mıdır?

7 Eylül 2019 Cumartesi 08:05
Yazdır

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

 

Aşağıdaki sorularımın Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt SELÇUK tarafından Anayasa’nın 98’inci ve TBMM İçtüzüğünün 96. ve 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

Dirayet Dilan TAŞDEMİR

Ağrı Milletvekili

 

 

 

20 Ağustos 2019 tarihinde Ağrı’nın Patnos ilçesinde Özkan Nuyan isimli erkek bir yıldır ayrı yaşadığı ve boşanma vaadiyle çağırdığı 35 yaşındaki eşi Emine Nuyan’ı silahla öldürmüştür. Hemen ardından 3 Eylül 2019 tarihinde Patnos Özdemirler köyünde Murat Çetinel isimli erkek boşanma aşamasında olduğu 5 çocuk annesi Sibel Çetinel’i silahla öldürmüştür.  Her iki kadın da daha önce bu erkekler tarafından yoğun şiddete maruz bırakılmış, bir süre sığınakta kalmış ve tüm adli mercilere ulaşmalarına rağmen yeterli korunma sağlanmadığı için katledilmişlerdir.

Emine ve Sibel son günlerde erkekler tarafından öldürülen onlarca kadından yalnızca ikisi. Zira Haziran 2019’da 40, Temmuz’da 31, Ağustos ayında ise 49 kadın erkekler tarafından öldürülmüş ve her geçen gün, günde en az bir kadın erkekler tarafından öldürülmeye devam etmektedir.

Kadın cinayetlerinin önlenmesi bir yana artarak devam etmesinin nedeni kadını şiddetten korumayı amaçlayan CEDAW, 6284 Sayılı Kanun ve İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmaması ve etkin bir politikanın geliştirilmemesi olduğu açıktır.

Bu bağlamda;

1- Ağrı Patnos’ta arka arkaya öldürülen 2 kadının, Emine ve Sibel’in şiddet görmeleri ve öldürülme tehlikelerinin olmasına rağmen ilgili mercilerce neden korunmamışlardır?

 

2- Her iki kadının korunmalarında zafiyet yaşanmasına ve hayatlarını kaybetmelerine dair açılmış bir soruşturma var mıdır?

 

 

3- 2019 yılının ilk 9 ayında öldürülen 284 kadından kaçının korunma kararı vardır?

 

4- Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak artarak devam eden kadın cinayetleri başta olmak üzere kadına yönelik her türlü şiddetle mücadele konusunda etkin ve bütünlüklü bir eylem planı hazırlanacak mıdır? 

 

Anahtar Kelimeler: Ağrı Patnos' ta Boşanma Aşamasında olan İki Kadının öldürülmesi ve Kadın Cinayetleri İleilgili soru önergesidoğubayazıt, haber, doğubayazıt haber, doğubayazıt haberleri, doğubayazıt halkın sesi doğubeyazıt, haber, doğubeyazıt haber, doğubeyazıt haberleri, doğubeyazıt halkın sesi Doğunun en büyük haber portalı, doğubayazıtın en büyük haber
Bu haber toplam 1159 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Sırrı Süreyya Önder cezaevinden çıktı: 'Bir yanımız hep içeride'
Milletvekili Çelebi: "Ahmed-i Hani birlik ve beraberliğin değerini yansıtmıştır"
Ağrı'da Çiftçilerin Kullanmadıkları Su Ücretlerini Ödenmeye Zorlanması'na İlişkin Soru Önergesi
Demirtaş ve Yüksekdağ’a yeniden tutuklama kararı
Erciş Belediyesi eski Eşbaşkanı Diba Keskin tahliye edildi
AK Parti Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi, 30 Ağustos Zafer Bayramının 97’nci yılı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen Adliyede İfade Verdi
İnce ve CHP'li Heyet Ahmet Türk'ü ziyaret edecek
ÇELEBİ'DEN BAYRAM MESAJI
Çelebi'den 'Gazeteciler ve Basın Bayramı' kutlaması
Ahmet Türk: Böyle bir dönemde Dengir'i kaybetmek acı oldu.
AĞRI TAŞLIÇAY İLÇESİNDE ACELE KAMULAŞTIRMA VE HES PROJESİNE DAİR SORU ÖNERGESİ
Iğdır'da bulundu... Fotoğraf çektirmek için sıraya girdiler
VATANDAŞLAR İSYAN ETTİ : “BİZ AFETLE BOĞUŞURKEN VEKİL SEÇTİĞİMİZ EKREM ÇELEBİ İSTANBUL’UN DERDİNE DÜŞMÜŞ”
HDP Ağrı Milletvekili-Kadın Meclisi Sözcüsü Dirayet Dilan Taşdemir’in Ağrı Diyadin ilçesinde sel felaketi sonrası 4 kişinin yaşamını yetirmesine ilişkin soru önergesi
Abdullah Gül-Ali Babacan Partisi Konuşuluyor
HDP Ağrı Milletvekili-Kadın Meclisi Sözcüsü Dirayet Dilan Taşdemir. Ağrı'da İş Kur'un işçi alımlarında yaptığı kayırmacılık, torpil'e ilişkin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanına vermiş olduğu soru önergesi.
Af çalışması seçimlerden sonra Meclis'te
ÇELEBİ'NİN KADİR GECESİ MESAJI.
HDP’li Koç: Ağrı Devlet Hastanesi’nde otopsi yapılamadığı için, Ağrı halkı Erzurum’a gitmek zorunda kalıyor
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Doğunun En Büyük Haber Portalı, Doğubayazıt Haber, Doğubeyazıt Haber, Doğubayazıt Haberleri, Doğubeyazıt Haberleri, Doğubayazıt, Doğubeyazıt, Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur