Son Dakika
Futbol’da Şampiyon Doğubayazıt Savaş Ay Anadolu Lisesi Milletvekili Çelebi, Bangladeşli Bakan’a darbecilerin bombaladığı Meclis’i anlattı Kars’ta bıçaklı kavga: 2 yaralı Atlı kızaklar Çıldır Gölü’ne indi IHH: Her türlü ihlal "güvenlik" perdesi altında meşrulaştırılmaktadır Otizmli öğrencilere kardeş eli uzattılar MARUF UZUNCA VEFAT ETTİ Iğdır Üniversitesinde "10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü" Kapsamında Panel Düzenlendi Van'ın o köyünde deprem korkusu! ERCİŞ BELEDİYESİ YARALI KEDİYE HIZLA MÜDAHALE ETTİ.
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
Toprağa Gömülü 1 Milyondan Fazla Mayın Var
 

Toprağa Gömülü 1 Milyondan Fazla Mayın Var

Toprağın altında gizli bu tehlikenin en çok bulunduğu kentler ise Ağrı, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Antep, Hakkari, Hatay, Iğdır, Kars, Mardin, Siirt, Urfa, Şırnak, Dersim ve Van.

23 Temmuz 2019 Salı 10:17
Yazdır

Toprağa Gömülü 1 Milyondan Fazla Mayın Var

 

Toprağın altında gizli bu tehlikenin en çok bulunduğu kentler ise Ağrı, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Antep, Hakkari, Hatay, Iğdır, Kars, Mardin, Siirt, Urfa, Şırnak, Dersim ve Van.

Dersim’de, Ayaz ve Nupelda Güloğlu kardeşlerin askeri mühimmatın patlaması nedeniyle hayatını kaybetmesi toprağa gömülü patlayıcıları ve mayınları yeniden gündeme getirdi. İçişleri Bakanlığı verilerine göre, 1984-2009 yıllarında mayınlar ve patlayıcı maddeler nedeniyle bin 269 kişi yaşamını yitirdi, 5 bin 91 kişi de yaralandı. Mayınsız Bir Türkiye Girişimi’ne göre ise, toprağa gömülü 1 milyondan fazla mayın var.

Dersim’in Ovacık ilçesi Bilgeç köyü Çakılyayla mezrasında 15 Temmuz’da meydana gelen askeri mühimmat patlamasında Ayaz (8) ve Nupelda (4) Güloğlu kardeşler yaşamlarını yitirdi. Cismi henüz belirlenemeyen bir patlayıcı nedeniyle can veren kardeşlerin ölümüyle birlikte gözler yeniden toprağa saklı mayınlar ve benzeri patlayıcılara çevrildi.

Mayınsız Bir Türkiye Girişimi’nin verilerine göre, sadece 2004 ile 2017 yılları arasında Bin 138 kişi anti-personel kara mayını ya da savaş artığı patlayıcılar nedeniyle yaşamını yitirdi, sakat kaldı. Hale toprağa gömülü olduğu tahmin edilen mayın sayısı ise, 1 milyon 3 bin 943. Toprağın altında gizli bu tehlikenin en çok bulunduğu kentler ise Ağrı, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Antep, Hakkari, Hatay, Iğdır, Kars, Mardin, Siirt, Urfa, Şırnak, Dersim ve Van.

Türkiye’de mayın kullanımına ilk kez 1956 yılında başlandı. Bu tarihten sonra özellikle 1991 ve 1998 yılları arasında sınır bölgeleri başta olmak üzere iç bölgelere de anti-personel kara mayınları döşendi.

Toprağa Gömülü 1 Milyondan Fazla Mayın Var

Kısaca “Ottawa Sözleşmesi” olarak da bilinen “Anti-Personel Mayınların Kullanımının, Depolanmasının, Üretiminin ve Devredilmesinin Yasaklanması ve Bunların İmhası ile İlgili Sözleşme”, 4 Aralık 1997 tarihinde Ottawa’da (Kanada) imzaya açıldı, 1 Mart 1999’da yürürlüğe girdi. Türkiye, Sözleşme’ye 2003 yılında taraf oldu. Sözleşme Türkiye açısından 1 Mart 2004’de yürürlüğe girdi.

İmzaladığı bu sözleşme ile 2008’e kadar stoklarındaki 3 milyon mayını imha etmesi gereken Türkiye, bunun çeşitli nedenlerle uzatarak ancak 2011 yılında stoklarındaki bu mayınları imha etti. Yine 2014 yılına kadar toprağa döşeli 1 milyondan fazla sayıdaki mayını çıkarma konusunda taahhütte bulunan Türkiye, bu taahhüdünü yerine getirmeyerek, 2022’ye kadar ek süre istedi.

Türkiye’nin elinde bugün araştırma ve eğitim için 9 bin 303 adet anti-personel kara mayını var. Patlamamış savaş gereçleri (UXO) ile birlikte savaştan arta kalan patlayıcılar (ERW) da önemli bir diğer sorun.

25 yılda 1269 kişi yaşamını yitirdi

İçişleri Bakanlığı'nın 1984-2009 yıllarını kapsayan raporuna göre, mayınlar ve patlayıcı maddeler nedeniyle Bin 269 kişi yaşamını yitirdi. Bunlardan 625’ini güvenlik personeli, 644’ünü siviller oluşturdu. Bu nedenle yaralananların sayısı ise, 5 bin 91 kişi.

‘Mayın temizliği sınırda sürüyor’

Mayınsız Bir Türkiye Girişimi Koordinatörü Muteber Öğreten, son olarak Dersim’de 2 kardeşin hayatına mal olan toprağa gömülü bu tehlikeler hakkında konuştu.

Türkiye’de mayın temizliğine 2017’de başlandığını, bunun da Doğu ve Güneydoğu’da sınır güvenliğinin yeniden düzenlenmesine ilişkin bir çalışma olduğunu söyleyen Öğreten, Irak ve İran sınırlarına yayılan çalışmaların 3 bölgeye ayrıldığını, bu çalışmaların 1’nci etabının tamamlandığını diğer etapların ise henüz başlanmadığını kaydetti.

Suriye sınırında ise hem mayınların temizlendiğini hem de sınır güvenliği için bir duvar örüldüğünü dile getiren Öğreten, buradaki çalışmaların hem mayın temizliği hem de sınır illerinin yeniden düzenlenmesi ile iç içe girdiğini kaydetti.

‘Temizlik faliyetleri yavaş’

Öğreten, “Türkiye öncelikle sınır bölgelerindeki mayınları temizleyip buradaki tecrübe ve deneyimlere dayanarak iç bölgedeki mayınların temizleyeceğine dair yeni bir program sunacağını belirtmişti. Ancak henüz daha böyle bir program için bildirimlerde bulunulmadı. Türkiye sözleşmedeki son tarihler itibariyle 2014’e kadar toprağa döşeli tüm mayınları temizleyeceğini söylemişti. 2013’te uzatma talebinde bulundu ve bu sürenin 2022’e kadar uzatılmasını istedi. Yapılan mayın çalışmalarına baktığımız bu temizlik faaliyeti oldukça yavaş. Türkiye’nin böyle giderse 2022’yi de yakalayamayacağı görülmekte. Bundan dolayı kaygılarımız artıyor” diye belirtti.

‘Riskli Alanların Etrafı Çevrilmiyor’

Ottawa Sözleşmesi'nde mayın temizliği ile birlikte şüphe duyulan bütün yerlerin tespit edilmesini salık verdiğini anımsatan Öğreten, “Sözleşme, bu alanlara sivillerin girişinin engellenmesi, yörede yaşayan halka farkındalık kazandırma, risk ve patlayıcı eğitimleri vererek bilinçlendirmeye yer verir. Ancak Türkiye’de yaygın bir şekilde şüphelenen mayın bölgelerinin çevrilmediği bilgisini alıyoruz. Talebimiz özelikle bölge okullarında çocuklara yönelik mayın risk ve patlayıcı eğitimlerinin bir müfredat dersi olarak verilmesidir. Mayın ve diğer patlayıcılar için de çalışmalar sürmelidir” dedi.


Anahtar Kelimeler: Toprağa Gömülü 1 Milyondan Fazla Mayın Var..doğubayazıt, haber, doğubayazıt haber, doğubayazıt haberleri, doğubayazıt halkın sesi doğubeyazıt, haber, doğubeyazıt haber, doğubeyazıt haberleri, doğubeyazıt halkın sesi Doğunun en büyük haber portalı, doğubayazıtın en büyük haber portalı
Bu haber toplam 865 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Türkiye, Ceren Özdemir cinayetini konuşurken Bursa'dan gelen görüntü kan dondurdu
Hindistan'da veterinere tecavüz eden zanlılar, firar ederken öldürüldü
Ayşe'yi öldürmekle suçlanan doktorun mesajları dosyaya girdi: Aldatılırsam bunun sonu ölümdür
Acil Tıp Teknisyeni Ceset Gömerken Yakalandı
Eski kocasının satırlı saldırısına uğrayan kadın, 44 gündür süren yaşam mücadelesini kaybetti
KORKUNÇ OLAY!
Sevgilisi tarafından öldürülen Melisa Kalem'in cenazesini kimse almadı
Akrabalar arasında çıkan silahlı kavga! 3 kişi yaşamını yitirdi.
Nuh'un gemisi bu kez Doğubayazıt'ta 3 boyutlu olarak görüntülendi
İki çocuğunu ve eşini öldürüp intihar eden babanın yüklü miktarda borcu varmış
Evdeki kedi ve köpekler ölen sahiplerinin cesedini yedi
Çorum'da cezaevinde vahşet! Boğazını kesip kanıyla duvara lakaplarını yazdı.
Önce annesinin imam nikahlı eşini tüfekle vurdu sonra taksiyi gasp ederek kaçtı
Eşini Vahşice Yakarak Öldürdü!
öğretmen, girdiği bunalım sonucu intihar etti
Sirkteki ayı dehşet saçtı!
5. Uluslararası Ağrı Dağı ve Nuh’un Gemisi Sempozyumu Başladı
Toprağa verildikten yedi saat sonra evine döndü
Hamile eşini ve iki kızını öldüren adam olay gecesini ayrıntılarıyla anlattı
Yanardağ patlayınca enkazın altında kaldı! 60 saat boyunca suyun içinde ölümü bekledi
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Doğunun En Büyük Haber Portalı, Doğubayazıt Haber, Doğubeyazıt Haber, Doğubayazıt Haberleri, Doğubeyazıt Haberleri, Doğubayazıt, Doğubeyazıt, Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur