Son Dakika
DOĞUBAYAZIT'TA VEFAT HABERLERİ 'sosyal medya' cinayeti ACI BİR KAYIP! TAYYAR ALADAĞ YAŞAMA VEDA ETTİ Eylül Ayin öncesi Van’a ziyaretçi akını bekleniyor! DOĞUBAYAZIT/HAFTANIN NOSTALJİSİ DOĞUBAYAZIT BELEDİYESİNDEN YENİ BİR TAHSİLAT NOKTASI Babasını Tüfekle Öldürüp Yaylaya Gömdü! HÜDA PAR Doğubayazıt İlçe Başkanlığından hastalara ziyaret DOĞUBAYAZIT'TA VEFAT HABERLERİ CAHİT ÖZDEMİR YAŞAMA VEDA ETTİ
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
Vanlı dağcılar, bölgenin güzelliklerini tanıtmaya devam ediyor
 

Vanlı dağcılar, bölgenin güzelliklerini tanıtmaya devam ediyor

Vadi Doğa Sporları Kulübü üyeleri, bölgenin güzelliklerini tanıtmaya devam ediyor. Nemrut Dağı ve zirvesinde bulunan krater göllerinin bulunduğu bölgede kamp kuran Vanlı dağcılar, bol bol fotoğraf çekerek gezinin keyfini çıkardılar. 

19 Temmuz 2019 Cuma 09:24
Yazdır

Vanlı dağcılar, bölgenin güzelliklerini tanıtmaya devam ediyor

 

Nemrut Dağı ve krater gölüne çıkarma yapan Vadi Doğa Sporları Kulübü üyeleri, tarihi ve turistik alanları tanıtmaya devam ediyor. Gezi ile ilgili açıklama yapan Vadi Doğa Kporları Kulübü Başkanı Ömer Demez, kulüp olarak gezmeye ve tanıtmaya devam ediyoruz.

Dünyanın ikinci Türkiye'nin birinci büyük krater gölü ünvanına sahip Nemrut Krater Gölü adını MÖ. 2100 yılında yaşamış Babil hükümdarı Nemrut'tan almıştır. Van Gölü havzasında Bitlis il sınırlarında bulunan dağ, en son 1441'de tekrar faaliyete geçtiği kayıtlarda mevcuttur. 2400 rakımda toplamda beş göl bulunmaktadır.Derinliği ortalama 100 metre en derin noktası 155 metre. 13 kilometre karealana sahip olan, suyu berrak masmavi görünümülü kocaman bir göl. 3 kilometrekare ve 10 merte derinliği olan sıcak göl ile beraber üç göl daha bulunmaktadır. Nemrut Krater Gölü kalderası çanak 48 kilometekare iç alan 36 kilomekare alanı bulunmaktadır. Bir çok kuş turu yanısıra zirvesinde bir çok kelebek türü de bulunmaktadır. Dağın yüksekliği 2900 metredir. 500 metre dağ çanağın derinlikte ve 2400 metre yükseklikte olan göllerin olması harikalar harikası demektir" dedi. 

aw757162_09.jpg

Nemrut Krater Gölü'ne bir etkinlik düzenlediklerini ifade eden Demez, "Hem kamplı hem günübirlik. Bu etkinlikte Diyarbakır'dan 4, Süphan Trek Travel'den aynı zamanda Türkiye Dağcılık Federasyonu eğitim hocası olan Hakkı oğur, 47 kişi Van'dan, Vadi Doğa Sporları Kulübü Bitlis temsilciliği Abidin Araboğa başkanlığında 7 kişilik bir grup ile baraber 59 kişinin kampa geldiği ve günü günübirlik 38 kişinin katıldığı bir etkinliği başarıyla gerçekleştirdiğimiz için ekibimizle gurur duyuyoruz. Ekip kaliteli olunca başarıda büyük ve kaliteli oluyor" diye konuştu. Van'dan Nemrut Krater Gölü'ne hareket ettiklerini ifade eden Demez, "Akşam kamp kurulması, akşam yemeği, gece ormanda yürüyüş, kamp ateşi, sohbetler, dostluklar, türküler, halay ile zengin bir akşam geçirdik. Saat 22:00'da yat saati gereğince kamp sessizliğe büründü. Sabah erken saatinde saat 03:45 zirve tırmanışı başladı. Nemrut Krater Gölün'de güneş bir başka doğar ve seyrine doyum olmaz. Zirve tırmanışı 43 kişi ile gerçekleştirdik. Zirvede güneşin doğuşunu izledik. Günübirlik gelen ekibimizle yine 25 kişi ile ikinci bir zirve tırmanışı gerçekleştirdik. Tanıtmaya devam ediyoruz. Etkinliğimize aileler çocuklar dahil oluyor. Önemli olan anneleri çocukları etkinliğe dahil etmektir. Çünkü gelecek çocukların. Doğaya çıkan anneler doğa sever bir nesil yetiştirecek onun için annelerin ailelerin doğaya çıkmasına ayrı önemsiyoruz. Doğa insan ruhu için ilaç ve yegane çaredir. Doğaya gidenler doktora gitmezler, ilaç kullanmasına gerek duymazlar. Çünkü doğa büsbütün bir doktor dur. Stresten kurtulmak için doğa ile buluşalım. Doğa candır geleceğimizdir hep beraber doğaya sahip çıkalım ve doğayı koruyalım. Bir fidanda siz ekin bir çöpü doğada siz toplayın doğal yaşama önem verin" dedi. 

aw757162_11.jpg

"Tarihin düşmanı definecilere ve doğal yaşam katilleri olan avcılara geçit vermeyin" diyen Demez, "Defineciler, avcılara karşı hep beraber mücadele edelim. Doğada çöp bırakanlarla mücadele edelim. Doğa hepimizindir sahiplenelim. Tarihi yapılar zaten hazinedir. Yıkma koru. Doğa temizdir zaten kirletme temiz tut.

aw757162_05.jpg

Çocuklarımıza yaşanabilir bir doğa miras bırakalım ki onlar huzurlu mutlu ve sağlıklı yaşasınlar. Nemrut Krater Gölü korunmalı tanıtılması için bütün kuruluşlara görev düşüyor. Hep beraber Nemrut Krater Gölü'nü koruyalım tanıtalım, turizme kazandıralım. Katılan bütün doğa sever dostlarımızı kutluyoruz. Başka zaman başka doğada doğayla buluşmak dileğiyle" şeklinde konuştu.

Anahtar Kelimeler: Vanlı dağcılar, bölgenin güzelliklerini tanıtmaya devam ediyor..doğubayazıt, haber, doğubayazıt haber, doğubayazıt haberleri, doğubayazıt halkın sesi doğubeyazıt, haber, doğubeyazıt haber, doğubeyazıt haberleri, doğubeyazıt halkın sesi Doğunun en büyük haber portalı, doğubayazıtın en büyük haber portalı
Bu haber toplam 331 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
'sosyal medya' cinayeti
Eylül Ayin öncesi Van’a ziyaretçi akını bekleniyor!
Ayhan Bilgen: Kars Belediyesi'ne ait çok sayıda demirbaş kayıp
yayla kavgası: 11 yaralı
Ahlatlılar güne Van Gölü’nde yüzerek başlıyor
36 Kuzu İle İş Kadını Oldu
Hamile Eşini Öldürdü
Ezurum'da 8 işçi intihara kalkıştı
Kars'ta Ayı Saldırısından Kaçan Genç Hastanelik Oldu
Rektör Alma’nın Kurban Bayramı Mesajı
En Tatlı Hasat
Murat Nehri'nde facia! 3 çocuk boğuldu…
Van’ın turizmdeki göz bebeği: Akdamar Adası!
Doğa tutkunları kendi imkânlarıyla Başkale travertenlerine bakım yaptı
Şiddetli rüzgar, diyaliz hastalarının minibüsünü devirdi: 6 yaralı
Urartuların 4 farklı ölü gömme geleneği ortaya çıkarıldı
Vanlı turizmciler: 7 turizm ofisinden birisi Van’da olmalı!
Sarıkamış'a Doğa Görsel Şölen Sunuyor
Yarış atlarına Van Gölü'nde antrenman yaptırıyor
Van İpekyolun’da iğrenç olay! 8 yaşındaki çocuğa tecavüz
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Doğunun En Büyük Haber Portalı, Doğubayazıt Haber, Doğubeyazıt Haber, Doğubayazıt Haberleri, Doğubeyazıt Haberleri, Doğubayazıt, Doğubeyazıt, Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur