Son Dakika
Dostluk ve barış rallisi Van’a ulaştı 1. MEKANİZE PİYADE TUGAY KOMUTANLIĞI Harakani Sofrasında 25 Bin Kişi İftar Yaptı Iğdır Üniversitesi ile Southern Russian Üniversitesi Arasında İşbirliği Protokolleri İmzalandı Kars'ta Asırlık Tandırlar Alpaslan İstifa Etti Eşref Kolçak hayatını kaybetti Bilgen: "Kars’ta geriye dönük çok ciddi imar sorunları var" Yeni askerlik sistemi Meclis'te İZMİR’DE HACI MÜDÜR ARAS İÇİN MEVLÜT PROGRAMI
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
Aiçü’de “Milletin Sesi Mehmet Akif ERSOY ve İstiklal Marşımız” Konulu Konferans Düzenlendi
 

Aiçü’de “Milletin Sesi Mehmet Akif ERSOY ve İstiklal Marşımız” Konulu Konferans Düzenlendi

Aiçü’de “Milletin Sesi Mehmet Akif ERSOY ve İstiklal Marşımız” Konulu Konferans Düzenlendi

15 Mart 2019 Cuma 15:50
Yazdır

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesinde, Prof. Dr. Birol EMİL’in sunumlarıyla “Milletin Sesi Mehmet Akif ERSOY ve İstiklal Marşımız” konulu Konferans Düzenlendi. AİÇÜ Kültür ve Kongre Merkezi Selçuklu Konferans Salonunda gerçekleşen programa Rektör Vekili Prof. Dr. Faruk KAYA ile akademisyenler ve öğrenciler katıldı.


Programın açılışında konuşan Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Faruk KAYA; “Tarihteki şanlı yürüyüşümüzü, millî ve manevî değerlerimizi, bağımsızlık tutkumuzu, bayrak sevgimizi, milletçe tek yürek olduğumuzda neleri başarabileceğimizi en güzel şekilde anlatan İstiklal Marşı, Milli Mücadele döneminde olduğu gibi bugün de milletimize umut ve cesaret vermektedir.” dedi.

 

“Bu millete İstiklal Marşı’nı hediye eden vatan şairi Mehmet Akif Ersoy’u anlamak, onun kişiliğini ve eserlerini gelecek nesillere anlatmak ve aktarmak hepimizin görevidir.” diyen Prof. Dr. KAYA, Milli mücadeleye katılıp ülkesinin bağımsızlığına kavuşması için halkı aydınlatmak görevini seve seve kabul eden, şiirleriyle bu ülkenin gerçek sahiplerine samimiyetle seslenen bir şair olan Merhum Mehmet Âkif’in, inancıyla sanatını bir arada tutabilmiş, sarsılmaz karakteriyle de toplum tarafından sevilmiş yakın tarihimizin en önemli şair, fikir ve aksiyon adamı olduğunu söyledi.

 

Konferansta Konuşan Prof. Dr. Birol EMİL, “Bizim İstiklal Marşımız, hem edebi, hem şiir estetiği hem de Milletimizin tarihini temsil ve ifade etme bakımından dünyada hiçbir milli marşla kıyaslanamayacak bir mükemmeliyete sahiptir.” dedi.


Milletimizin yaşadığı en buhranlı dönemin İstiklal Savaşı yılları olduğunu ifade eden Prof. Dr. EMİL, “200 yıldan daha fazla Türk topraklarını ihtirasla paylaşmak isteyen Avrupa Devletleri 1. Dünya Savaşında bu emellerine kavuştuklarını zannetti. 1071 Malazgirt Zaferinden başlayarak Sevr Antlaşmasına kadar değil, bu güne kadar Milletimize ve İslam’a karşı hiç saklama ihtiyacı duymadıkları 1000 yıllık bir kinleri var.” dedi.


İstiklal Marşının ilk kez 1. Meclis’te okunduğu gün ile ilgili açıklamalarda bulunan Prof. Dr. EMİL, İstiklal Marşımızın Mecliste 4 kez üst üste büyük bir coşku ve heyecanla ayakta dinlendiğini söyledi. Milli Marşımızın hem edebi estetiği hem ebedi değerleri bakımından büyük anlamlar taşıdığını söyleyen Prof. Dr. EMİL; “Mehmet Akif, hem sanatkâr hem de bir iman adamıydı.” dedi.


Program, Rektör Vekili Prof. Dr. Faruk KAYA’nın Prof. Dr. Birol EMİL’e günü anısına teşekkür plaketi vermesi ile sona erdi.

 


 

 

 

 

 

Anahtar Kelimeler: Aiçü’de “Milletin Sesi Mehmet Akif ERSOY ve İstiklal Marşımız” Konulu Konferans Düzenlendi doğubayazıt, haber, doğubayazıt haber, doğubayazıt haberleri, doğubayazıt halkın sesi doğubeyazıt, haber, doğubeyazıt haber, doğubeyazıt haberleri, doğubeyazıt halkın sesi Doğunun en büyük haber portalı, doğubayazıtın en büyük haber portalı
Bu haber toplam 602 defa okunmuştur
...
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Alpaslan İstifa Etti
Usta Mühendislere Taş Çıkartıyor
Memur Sen ile Eğitim Bir-Sen Ağrı Şube başkanlarından Müdür Tekin’e ziyaret
Ağrı'da fırtına çatıları uçurdu; 7 araç zarar gördü
Ağrılı Satranç Şampiyonları Milli Eğitim Müdürü Tekin’i ziyaret etti.
Ağrı 1970 Spor'da Yaprak Dökümü
Ağrı’da Atabarı Oyunu Sahnelendi
Ağrı’da kaybolan vatandaş ölü bulundu
Ağrı'da Yüzme Bilmeyen Projesi'nde yüzme öğrendi, 4 dalda şampiyon oldu
Vali Elban'ın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı Kutlama Mesajı
Ağrı’da Gençlik Haftası Kutlamaları Devam Ediyor
AİÇÜ Engelsiz Erişim'de 3’üncü Sırada Yer Alarak Büyük Bir Başarıya İmza attı
Ağrı'da Gençlik Haftası Yürüyüşü Düzenlendi
Ağrı’da Göçmen Kaçakçılığı Yapan 33 Kişi Tutuklandı
Ağrı’da Altı Aylık Esaret Bitti
Vali Elban'ın Anneler Günü Kutlama Mesajı
Öğrenciler İçin İlk Kez İftar Çadırı Kuruldu
Ağrı barosu Başkanı Mehmet Salih Aydın Türkiye Barolar Birliği (TBB) 35. Olağan Genel Kuruluna katıldı
AİÇÜ BAHAR ŞENLİKLERİ SONA ERDİ GÜZEL VE HAYIRLI OLSUN! NEDEN DOĞUBAYAZIT YÜKSEK OKULU BUNDAN MAHZUN YİNE UNUTULDU!...
Ağrı’da Sulara Kapılan Çocuk Kurtarılamadı
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Doğunun En Büyük Haber Portalı, Doğubayazıt Haber, Doğubeyazıt Haber, Doğubayazıt Haberleri, Doğubeyazıt Haberleri, Doğubayazıt, Doğubeyazıt, Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur