Son Dakika
ERYILMAZ; BANA YETKİ VERİN DOĞUBAYAZIT’TI TİCARET MERKEZİ YAPALIM GALİBYETE HASRET DOĞUBAYAZIT SPOR CAN’DAN LİDER AĞRI SPOR'A YEMEK JESTİ ARKOZ MADENCİLİK A.Ş TARAFINDAN DOĞUBAYAZIT SPORA 30 BİN TL BAĞIŞ Boruya sıkışan yavru kediyi itfaiye kurtardı Erciş’te 21 öğretmen Avrupa yolcusu Vali Bilmez çöp alanında incelmelerde bulundu Van'da 17 yerleşim yeri ulaşıma kapandı Alev topuna dönen araçtan son anda kurtuldular Van’da ilk kez ‘Apendiks kapatma işlemi’ yapıldı
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
KAÜ, hastalarını il dışına göndermiyor!
 

KAÜ, hastalarını il dışına göndermiyor!

Kafkas Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde uzun süreden sonra açık kalp ameliyatlarına başlayan Kalp Damar Cerrahisi Kliniği hastalarını il dışına göndermiyor.

10 Kasım 2018 Cumartesi 12:55
Yazdır
baskı
Kafkas Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde uzun süreden sonra açık kalp ameliyatlarına başlayan Kalp Damar Cerrahisi Kliniği hastalarını il dışına göndermiyor.

 

66 yaşında Mahir Can isimli vatandaş sırta vuran göğüs ağrısı şikayetiyle Kafkas Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesine Acil Servisine müracaat ediyor. 3 damarının tıkalı olduğu tespit edilen Can Kalp Damar Cerrahisi tarafından açık kalp ameliyatına alındı. Yaklaşık 2,5 saat süren ameliyatın ardından 66 yaşındaki Mahir Can yoğun bakım ünitesine alındı.


Açık kalp ameliyatı hakkında gazetemize açıklama yapan Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ömer Faruk Doğan, “Kafkas Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesine ani gelişen kalp krizi şüphesi nedeniyle başvuran hastamız acil şartlarda koroner arter görüntülemesi için anjiografiye alındı. 3 damar tıkanıklığı tespit edilen hastamızı kalp ve damar cerrahisi kliniği yoğun bakım bölümüne yatırdık. Koroner bypass ameliyatı için hazırlıklara başlandı. Hastanın akut dönemindeki risklerini azaltmak amacıyla hastaya öncelikli olarak medikal tedavi uyguladık. Ardından Kalp Damar Cerrahisi ekiplerimiz tarafından açık kalp ameliyatına alındı. Ameliyatta tüm tıkalı damarları göğüs atar damarı da kullanılarak açıldı ve koroner bypass ameliyatı başarıyla gerçekleştirildi.” dedi.


66 yaşındaki Mahir Can’ın sağlık durumunun iyi olduğunu ifade eden Prof. Dr. Doğan, “Hastamız ani ve büyük bir kalp krizi geçirdiği için myokard dediğimiz kalp kası zaafiyeti vardı ve ameliyattan sonra düzeldi. Yaklaşık 2,5 saat süren ameliyattan sonra 66 yaşındaki amcamız yoğun bakıma alındı. Yoğun bakım sürecinde herhangi bir sorunla karşılaşılmadı. Hasta şu anda nekahat döneminde olup, yakında tamamen iyileşmeyi bekliyor. Yaklaşık 6 aylık bir dönemden sonra kalp fonksiyonları tamamen normale dönecek olan hastamız, normal hayatına devam edecek.” diye konuştu.


Karslı vatandaşların kalp-damar rahatsızlıkları için il dışına çıkmalarına gerek olmadığının altını çizen Prof. Dr. Doğan, “Kalp-damar hastalıkları günümüzde en sık görülen ölüm sebebidir. Özellikle şeker ve tansiyon hastaları başta olmak üzere, böbrek hastaları da dahil kalp-damar hastalıklarına normal insanlardan daha yatkındır. Şeker hastalarında sessiz kalp krizi dediğimiz bir özellikli durum mevcuttur. Dolayısıyla bu hasta grubunda kalp damarının ani tıkanmaları ve buna bağlı krizler sık görülmektedir. Toplumumuzda oldukça sık gördüğümüz ve genç yaşlardaki kişilerde de görülebilen bu ciddi rahatsızlık kalp anjografisi ile kolayca tespit edilmekte ve tedavisi hastanemizin Kalp Damar Cerrahisi kliniğinde başarıyla yapılmaktadır. Yani, Kars ve çevresinde yaşayan vatandaşlarımızın kalp-damar rahatsızlıkları için artık il dışına çıkmalarına gerek bulunmamaktadır. Kliniğimizin her türlü teknik donanım ve alt yapısı başta Rektör hocamız Prof. Dr. Sami Özcan olmak üzere sayın Dekanımız Prof. Dr. Kemal Sarıca ve sayın Başhekimimiz Dr. Öğretim Üyesi Yakup Baykuş’un destekleriyle tamamlanmış bulunmaktadır. Artık bölge halkı rahatlıkla her türlü açık kalp ameliyatı için hastanemize başvurabilir. Kars halkına hizmet için birçok öğretim üyemiz hastanemizde hizmet vermektedir. Tüm bölümler birbirleriyle bağlantılı olduğundan alt yapı konusunda hiçbir eksiğimiz bulunmamaktadır.” şeklinde konuştu.


Kafkas Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Dr. Öğretim Üyesi Yakup Baykuş da “Uzun bir süre ara verilen açık kalp ameliyatıyla hocamız Prof. Dr. Ömer Faruk Doğan’ın göreve başlaması ve ekibimizin daha güçlü bir şekilde kurulmasıyla yeniden rutin bir sisteme girerek hizmet vermeye devam ediyor. İlk ameliyatımızı yaptık ve bundan sonra da ameliyatlarımız Kafkas Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde devam edecektir.” dedi.


kau-hastalarini-il-disina-gondermiyor!-(1).jpg

 

kau-hastalarini-il-disina-gondermiyor!-(2).jpg

 

Anahtar Kelimeler: KAÜ, hastalarını il dışına göndermiyor!
Bu haber toplam 312 defa okunmuştur
oluş deneyi
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Boruya sıkışan yavru kediyi itfaiye kurtardı
Erciş’te 21 öğretmen Avrupa yolcusu
Vali Bilmez çöp alanında incelmelerde bulundu
Van'da 17 yerleşim yeri ulaşıma kapandı
Alev topuna dönen araçtan son anda kurtuldular
Van’da ilk kez ‘Apendiks kapatma işlemi’ yapıldı
Kar Kalınlığı 6 Metreye Ulaştı
Eksi 20 Derecede Balık Avı
Cinsel İstismarla Mücadele Derneği Kuruldu
Iğdır Üniversitesi ile Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi arasında Farabi değişim programı kapsamında anlaşma yapıldı
Iğdır Üniversitesi ile Kore Dongduk Women’s University Arasında Stratejik İşbirliği Protokolü İçin Görüşmeler Başladı
Köy çocukları badmintonla tanıştılar
Van’da 2018 yılında 72 yaralı yaban hayvanı tedavi edildi
Jandarmadan ‘okul güvenliği’ uygulaması
VASKİ'den yapılandırmada 3.taksit uyarısı
Çiftçiye İşletme Brifingi
Dikkat Eksikliğine Çözüm
Üniversitede, Sarıkamış Harekâtının 104. Yıl Dönümü Münasebetiyle Konferans Düzenlendi
Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Çetin Rektör Alma’ya Kitap Hediye Etti
Mersin'de kargo gemisi karaya oturdu
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur