Son Dakika
ERYILMAZ; BANA YETKİ VERİN DOĞUBAYAZIT’TI TİCARET MERKEZİ YAPALIM GALİBYETE HASRET DOĞUBAYAZIT SPOR CAN’DAN LİDER AĞRI SPOR'A YEMEK JESTİ ARKOZ MADENCİLİK A.Ş TARAFINDAN DOĞUBAYAZIT SPORA 30 BİN TL BAĞIŞ Boruya sıkışan yavru kediyi itfaiye kurtardı Erciş’te 21 öğretmen Avrupa yolcusu Vali Bilmez çöp alanında incelmelerde bulundu Van'da 17 yerleşim yeri ulaşıma kapandı Alev topuna dönen araçtan son anda kurtuldular Van’da ilk kez ‘Apendiks kapatma işlemi’ yapıldı
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
Iğdır Üniversitesi “Atatürk’ü Anıyoruz Konulu ” Panel Düzenlendi
 

Iğdır Üniversitesi “Atatürk’ü Anıyoruz Konulu ” Panel Düzenlendi

Iğdır Üniversitesi “Atatürk’ü Anıyoruz Konulu ” Panel Düzenlendi

10 Kasım 2018 Cumartesi 12:32
Yazdır
baskı

Iğdır Üniversitesi Mediko Sosyal Binası 8 Eylül konferans salonunda “Atatürk’ü Anıyoruz Konulu” panel düzenlendi. Panele moderatör olarak Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Dağlar, panelist olarak Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Özyürek ve Arş. Gör. Yasin Ercilsin’in yanı sıra üniversitemiz akademisyenleri ve öğrenciler katıldı.


Moderatör Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Dağlar’ın konuşmasıyla başlayan panelde, ilk olarak söz alan panelist Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Özyürek, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük vasıflarından birinin karakterli ve cesur bir lider olduğunu ifade etti. “Dünyaya realist bir pencereden bakan büyük Gazi Mustafa Kemal idealist, ileri görüşlü aynı zamanda inandığı davadan geri adım atmayacak kadar da kararlı bir kişiliğe haizdi. Üst düzeyde Askeri deha idi. Nitekim Çanakkale Muharebelerinde düşmanın nerden çıkarma yapabileceğini önceden sezerek savaşın seyrini değiştirmiştir. Aldığı bütün karaları mantık ilkeleri çerçevesinde düşünen sözünü hiçbir zaman sakınmayarak gerçeklerle örtüşen bir düşünce yapısına sahipti ve bu engin tecrübe ve düşünceyle savaş kazanıldı.”ifadelerini kullanan Dr. Öğr. Üyesi Özyürek, konuşmasının son kısmında ise Büyük Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmet minnet ve şükranla anıyorum”dedi.


Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Özyürek’in konuşmasından sonra İkinci panelist  Arş. Gör. Yasin Ercilsin ise, “Büyük önder, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını rahmetle anıyorum” diyerek konuşmasına başlarken, askeri ve siyasi yönünün dışında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aynı zamanda büyük bir eğitimci olduğunu vurguladı.

 

Konuşmasının devamında Gazi Mustafa Kemal’in “Cumhuriyetin Temeli Kültürdür” sözü ile kültür ve eğitime ayrı bir önem verdiğini ifade eden Arş. Gör. Ercilsin, “Büyük önder, 1921 yılında Ankara’da Maarif kongresini toplamış,  daha Milli Mücadele neticelenmemişken topluma büyük öz güven yükleyerek Sakarya Savaşı öncesinde öğretmenlerin ve eğitimim durumunu gündeme getirmiştir. Öğretmenlerin savaşta kaybını önlemek için askeri vazifelerini tecil ettirmiştir. Nitekim Milletvekilli maaşları belirlenirken Öğretmen maaşlarından fazla olmaması gerektiği ifade etmiştir.  Zira Mustafa Kemal Atatürk’ü biliyordu ki asıl mücadele savaş meydanlarında değil cahil ve kirli zihinlere karşı verilecekti; diğer liderlerden Mustafa Kemal’i faklı kılan, günümüze kadar binlerce insanın zihnine ve kalbine kazınmasında büyük rol oynayan bu düşüncesidir. Dünyada hiçbir lider yoktur ki bugün hala daha bu denli büyük bir coşku ve özlemle anılsın. “Yurtta Sulh Cihanda sulh” diyerek büyük bir barış elçisi olduğunu göstermiştir. Nitekim Batı Anadolu’dan süpürerek denize döktüğü Yunan ordularının lideri Elefthérios Kyriákou Venizélos  1930 yılında Büyük Gaziyi Nobel Barış Ödülüne aday göstermiştir. Bu durum göstermektedir ki savaşmasını bildiği kadar, barışmasını da bilen büyük bir gönül adamıydı. Buradan bir kez daha Gazi Mustafa Kemal’i ve silah arkadaşlarını rahmet ve minnetle anıyorum” şeklinde konuştu.


Panelistlerin konuşmasının ardından, etkinlik sona erdi.

Anahtar Kelimeler: Iğdır Üniversitesi “Atatürk’ü Anıyoruz Konulu ” Panel Düzenlendi
Bu haber toplam 426 defa okunmuştur
oluş deneyi
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Boruya sıkışan yavru kediyi itfaiye kurtardı
Erciş’te 21 öğretmen Avrupa yolcusu
Vali Bilmez çöp alanında incelmelerde bulundu
Van'da 17 yerleşim yeri ulaşıma kapandı
Alev topuna dönen araçtan son anda kurtuldular
Van’da ilk kez ‘Apendiks kapatma işlemi’ yapıldı
Kar Kalınlığı 6 Metreye Ulaştı
Eksi 20 Derecede Balık Avı
Cinsel İstismarla Mücadele Derneği Kuruldu
Iğdır Üniversitesi ile Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi arasında Farabi değişim programı kapsamında anlaşma yapıldı
Iğdır Üniversitesi ile Kore Dongduk Women’s University Arasında Stratejik İşbirliği Protokolü İçin Görüşmeler Başladı
Köy çocukları badmintonla tanıştılar
Van’da 2018 yılında 72 yaralı yaban hayvanı tedavi edildi
Jandarmadan ‘okul güvenliği’ uygulaması
VASKİ'den yapılandırmada 3.taksit uyarısı
Çiftçiye İşletme Brifingi
Dikkat Eksikliğine Çözüm
Üniversitede, Sarıkamış Harekâtının 104. Yıl Dönümü Münasebetiyle Konferans Düzenlendi
Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Çetin Rektör Alma’ya Kitap Hediye Etti
Mersin'de kargo gemisi karaya oturdu
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur