Son Dakika
AĞRI SPOR ŞAMPİYONLUĞU TARAFTARIYLA KUTLADI DOĞUBAYAZIT/HAFTANIN NOSTALJİSİ Anjiyo olan Orhan Gencebay: Gittim geldim Malatya'da tren kazası Juventus üst üste 8. kez şampiyon Van’da deprem Iğdır Üniversitesinde “Nüfus ve Göç Uygulama ve Araştırma Merkezi” Kuruldu Ağrı'da Kyk'lılar Arası Basketbol Müsabakaları Sona Erdi DOĞUBAYAZIT'DA BİLİM SERGİSİ AĞRI İL MECLİS BAŞKANI KENAN ALKAN OLDU
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
Iğdır Üniversitesi “Atatürk’ü Anıyoruz Konulu ” Panel Düzenlendi
 

Iğdır Üniversitesi “Atatürk’ü Anıyoruz Konulu ” Panel Düzenlendi

Iğdır Üniversitesi “Atatürk’ü Anıyoruz Konulu ” Panel Düzenlendi

10 Kasım 2018 Cumartesi 12:32
Yazdır

Iğdır Üniversitesi Mediko Sosyal Binası 8 Eylül konferans salonunda “Atatürk’ü Anıyoruz Konulu” panel düzenlendi. Panele moderatör olarak Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Dağlar, panelist olarak Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Özyürek ve Arş. Gör. Yasin Ercilsin’in yanı sıra üniversitemiz akademisyenleri ve öğrenciler katıldı.


Moderatör Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Dağlar’ın konuşmasıyla başlayan panelde, ilk olarak söz alan panelist Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Özyürek, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük vasıflarından birinin karakterli ve cesur bir lider olduğunu ifade etti. “Dünyaya realist bir pencereden bakan büyük Gazi Mustafa Kemal idealist, ileri görüşlü aynı zamanda inandığı davadan geri adım atmayacak kadar da kararlı bir kişiliğe haizdi. Üst düzeyde Askeri deha idi. Nitekim Çanakkale Muharebelerinde düşmanın nerden çıkarma yapabileceğini önceden sezerek savaşın seyrini değiştirmiştir. Aldığı bütün karaları mantık ilkeleri çerçevesinde düşünen sözünü hiçbir zaman sakınmayarak gerçeklerle örtüşen bir düşünce yapısına sahipti ve bu engin tecrübe ve düşünceyle savaş kazanıldı.”ifadelerini kullanan Dr. Öğr. Üyesi Özyürek, konuşmasının son kısmında ise Büyük Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmet minnet ve şükranla anıyorum”dedi.


Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Özyürek’in konuşmasından sonra İkinci panelist  Arş. Gör. Yasin Ercilsin ise, “Büyük önder, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını rahmetle anıyorum” diyerek konuşmasına başlarken, askeri ve siyasi yönünün dışında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aynı zamanda büyük bir eğitimci olduğunu vurguladı.

 

Konuşmasının devamında Gazi Mustafa Kemal’in “Cumhuriyetin Temeli Kültürdür” sözü ile kültür ve eğitime ayrı bir önem verdiğini ifade eden Arş. Gör. Ercilsin, “Büyük önder, 1921 yılında Ankara’da Maarif kongresini toplamış,  daha Milli Mücadele neticelenmemişken topluma büyük öz güven yükleyerek Sakarya Savaşı öncesinde öğretmenlerin ve eğitimim durumunu gündeme getirmiştir. Öğretmenlerin savaşta kaybını önlemek için askeri vazifelerini tecil ettirmiştir. Nitekim Milletvekilli maaşları belirlenirken Öğretmen maaşlarından fazla olmaması gerektiği ifade etmiştir.  Zira Mustafa Kemal Atatürk’ü biliyordu ki asıl mücadele savaş meydanlarında değil cahil ve kirli zihinlere karşı verilecekti; diğer liderlerden Mustafa Kemal’i faklı kılan, günümüze kadar binlerce insanın zihnine ve kalbine kazınmasında büyük rol oynayan bu düşüncesidir. Dünyada hiçbir lider yoktur ki bugün hala daha bu denli büyük bir coşku ve özlemle anılsın. “Yurtta Sulh Cihanda sulh” diyerek büyük bir barış elçisi olduğunu göstermiştir. Nitekim Batı Anadolu’dan süpürerek denize döktüğü Yunan ordularının lideri Elefthérios Kyriákou Venizélos  1930 yılında Büyük Gaziyi Nobel Barış Ödülüne aday göstermiştir. Bu durum göstermektedir ki savaşmasını bildiği kadar, barışmasını da bilen büyük bir gönül adamıydı. Buradan bir kez daha Gazi Mustafa Kemal’i ve silah arkadaşlarını rahmet ve minnetle anıyorum” şeklinde konuştu.


Panelistlerin konuşmasının ardından, etkinlik sona erdi.

Anahtar Kelimeler: Iğdır Üniversitesi “Atatürk’ü Anıyoruz Konulu ” Panel Düzenlendi
Bu haber toplam 643 defa okunmuştur
...
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Van’da deprem
Iğdır Üniversitesinde “Nüfus ve Göç Uygulama ve Araştırma Merkezi” Kuruldu
Kars’ın sorunları çalıştayda görüşülecek
“Kars’ın da İstanbul’un da sorunlarını çözeceğiz”
“Ufka Yolculuk” Ödülleri Sahiplerini Buldu
Rektör Alma’nın ‘Berat Kandili Mesajı’
Erzurum’da Kaza: 1 Ölü, 2 Yaralı
Ayhan Bilgen belediye işçilerine seslendi
Rektör Alma Petrol İstasyonu Açılışına Katıldı
Siirt'te HDP'li Işık, mazbatasını aldı
Tarım işçilerini taşıyan midibüs devrildi: 2 ölü, 25 yaralı
Eşbaşkanlar Bilgen ve Alaca, Belediyenin mevcut durumunu değerlendirdi
Gün Geçtikçe Kasları Eriyor
Üniversiteler arası Müsabakalarda 2'ci Olan Salon Futbol Takımı Iğdır Rektörünü ziyaret etti
Korkudan Evlerini Boşaltıyorlar
Iğdır Üniversitesininde katılımı ile 81 ilde aynı anda fidan dikme rekoru kırıldı
Sarıkamış'ta aç ayılar ilçe merkezine indi
Ağrı, Iğdır, Kars ve Ardahan bölgesi turizm firmalarının ilgi odağı
Kars Çayı taşmaya başladı
Kars’ta köy muhtarlığı kavgası çıktı. Kavgada 4 kişi yaralandı.
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Doğunun En Büyük Haber Portalı, Doğubayazıt Haber, Doğubeyazıt Haber, Doğubayazıt Haberleri, Doğubeyazıt Haberleri, Doğubayazıt, Doğubeyazıt, Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur