Son Dakika
ERYILMAZ; BANA YETKİ VERİN DOĞUBAYAZIT’TI TİCARET MERKEZİ YAPALIM GALİBYETE HASRET DOĞUBAYAZIT SPOR CAN’DAN LİDER AĞRI SPOR'A YEMEK JESTİ ARKOZ MADENCİLİK A.Ş TARAFINDAN DOĞUBAYAZIT SPORA 30 BİN TL BAĞIŞ Boruya sıkışan yavru kediyi itfaiye kurtardı Erciş’te 21 öğretmen Avrupa yolcusu Vali Bilmez çöp alanında incelmelerde bulundu Van'da 17 yerleşim yeri ulaşıma kapandı Alev topuna dönen araçtan son anda kurtuldular Van’da ilk kez ‘Apendiks kapatma işlemi’ yapıldı
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
KAÜ Araştırma Hastanesinde “Tip 2 Şeker Hastalığı” ameliyatlarına başlandı
 

KAÜ Araştırma Hastanesinde “Tip 2 Şeker Hastalığı” ameliyatlarına başlandı

Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesinde “Tip 2 Şeker Hastalığı” ameliyatları Genel Cerrahi kliniğinde yapılmaya başlandı.

10 Ağustos 2018 Cuma 10:36
Yazdır
baskı
Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesinde “Tip 2 Şeker Hastalığı” ameliyatları Genel Cerrahi kliniğinde yapılmaya başlandı.

 

Yaklaşık 3 yıldır şeker hastası olan ve 2 senedir günde 60 üniteye kadar insülin kullanan Burçin Bozkurt, KAÜ Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kenan Binnetoğlu tarafından başarılı bir operasyon geçirerek sağlığına kavuştu.

KAÜ Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kenan Binnetoğlu, yaptığı açıklamada, “Tip 2 şeker hastası” olan hastaların şeker ameliyatlarını Kafkas Üniversitesi Genel Cerrahi Kliniğinde yapıyor olmanın sevincini yaşadıklarını söyledi.


Binnetoğlu, şeker hastalığının ülkemizde her yaşta ve sık görülen, tüm vücut sistemini etkileyebilen bir hastalık olduğuna dikkati çekerek, “Şeker hastalığı tedavisiz kalırsa sinir harabiyeti, böbrek yetmezliği, göz hasarı, kalp hastalıkları gibi birçok hastalığa neden olabilmektedir. Herkesin de bildiği gibi şeker hastaları tedavi aşamasında şeker hapları ve insülin kullanmaktadır. Ancak modern tıbbın da getirdiği yenilikler arasında cerrahi tedavi de artık seçenekler arasındadır. Tüm dünya ve Türkiye’de artık şeker hastalığının cerrahi tedavisi yapılmaya başlanmış ve giderek yaygınlaşmaktadır” diye konuştu.


Yıllardır obezitenin ve obeziteyle beraber olan şeker hastalığının cerrahi tedavisini yapmaya başladıklarını ifade eden Binnetoğlu, şöyle konuştu: “Artık Tip 2 şeker hastası olan hastalarımızın şeker ameliyatlarını da Kafkas Üniversitesi Genel Cerrahi Kliniğinde yapıyor olmanın ve halkımıza bu hizmeti de vermenin sevincini yaşıyoruz. Günde yaklaşık 60 üniteye kadar yoğun insülin tedavisi alan, 3 aylık kan şekeri (HBA1C) düzeyi yaklaşık 12 olan hastamızın değerlendirmesini yaparak cerrahi kararı aldık ve işlemi gerçekleştirdik. Daha ameliyatın ilk günlerinden insülin ihtiyacı kalmayan hastamızın 3 ay sonraki kontrolünde hiçbir insülin ve şeker hapı kullanma gereksinimi olmamıştır. 3 aylık kan şekeri düzeyi ise 5,5 düzeyine düşerek tamamen sağlıklı bir birey haline gelmiştir. Tabiki uygun hastalar olmak üzere gücümüzün yettiği kadar şeker hastalığı ve obezitenin tedavisini yapacağımızı umut ediyoruz.”


Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesinde Tip 2 Şeker Hastalığı nedeniyle ameliyat olan Burçin Bozkurt isimli hasta, Kars’ta bu ameliyatın yapıldığını öğrenince hastaneye başvurduğunu söyledi.


Yaklaşık 3 yıldır şeker hastası olduğunu belirten Bozkurt, şöyle konuştu: “2 senedir günde 60 üniteye kadar insülin kullanıyordum. Bu durum manevi olarak beni çok yıpratıyordu. İnsülinlerimi yanımda taşımak zorundaydım. Çalışma hayatımda bu durumdan dolayı sıkıntılar yaşıyordum. Uyku düzenime kadar her şeyimi olumsuz yönde etkilemekteydi. Kendi araştırmalarıma göre şeker hastalığının ameliyatla tedavi olabileceğini öğrendim. Uzun bir karar aşamasından sonra ameliyat olmaya karar verdim.  Büyük şehirlerde bu ameliyatları yapanları araştırdım. Çok ciddi maddi ücretler talep edildi. Bu ameliyatları Kafkas Üniversitesinde de yapıldığını öğrenince genel Cerrahi bölümüne başvurdum. Dr Kenan Binnetoğlu ile görüşerek ameliyat hakkında bilgi edindim. Yapılan tahlillerle ameliyata uygun olduğum anlaşıldı. Yaklaşık 3 ay önce şeker ameliyatı oldum. Ameliyatın ilk gününden beri şeker düzeyim normale yakın gitti. Şuan insülin ve herhangi bir şeker hapı kullanmıyorum. İnsülin yanımda artık taşımak zorunda kalmıyorum. Şeker hastalığının neden olduğu ağzımda kuruma sık idrara çıkma, ayaklarımda yanma gibi hiçbir şikayetim kalmadı. Şeker hastalığımın tanısından bu yana tedavimi takip eden Eray Atalay hocama, ameliyatımı gerçekleştiren Kenan Binnetoğlu hocama, ameliyatımda yattığım süre boyunca ilgilenen tüm genel cerrahi servisi hoca ve çalışanlarına teşekkür ederim.”

 

Anahtar Kelimeler: KAÜ Araştırma Hastanesinde “Tip 2 Şeker Hastalığı” ameliyatlarına başlandı
Bu haber toplam 603 defa okunmuştur
oluş deneyi
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Boruya sıkışan yavru kediyi itfaiye kurtardı
Erciş’te 21 öğretmen Avrupa yolcusu
Vali Bilmez çöp alanında incelmelerde bulundu
Van'da 17 yerleşim yeri ulaşıma kapandı
Alev topuna dönen araçtan son anda kurtuldular
Van’da ilk kez ‘Apendiks kapatma işlemi’ yapıldı
Kar Kalınlığı 6 Metreye Ulaştı
Eksi 20 Derecede Balık Avı
Cinsel İstismarla Mücadele Derneği Kuruldu
Iğdır Üniversitesi ile Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi arasında Farabi değişim programı kapsamında anlaşma yapıldı
Iğdır Üniversitesi ile Kore Dongduk Women’s University Arasında Stratejik İşbirliği Protokolü İçin Görüşmeler Başladı
Köy çocukları badmintonla tanıştılar
Van’da 2018 yılında 72 yaralı yaban hayvanı tedavi edildi
Jandarmadan ‘okul güvenliği’ uygulaması
VASKİ'den yapılandırmada 3.taksit uyarısı
Çiftçiye İşletme Brifingi
Dikkat Eksikliğine Çözüm
Üniversitede, Sarıkamış Harekâtının 104. Yıl Dönümü Münasebetiyle Konferans Düzenlendi
Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Çetin Rektör Alma’ya Kitap Hediye Etti
Mersin'de kargo gemisi karaya oturdu
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur